Od 1 stycznia 2023 roku Chorwacja będzie używać euro jako swojej waluty. Rada Unii Europejskiej przyjęła niezbędne do tego ostatnie trzy akty prawne, w jednym z nich określono kurs wymiany.

W ten sposób kończy się procedura pozwalająca temu krajowi przystąpić do strefy euro.

W jednym z trzech aktów prawnych określono kurs wymiany. Został on ustalony na 7,53450 kuny za 1 euro - poinformowała Rada.

Chciałbym pogratulować ministrowi Zdravko Mariciowi i całej Chorwacji, która przystępuje do strefy euro jako jej dwudziesty członek. Przyjęcie euro to nie wyścig, ale odpowiedzialna decyzja polityczna. Chorwacja z powodzeniem spełniła wszystkie kryteria gospodarcze i od 1 stycznia 2023 r. zacznie używać euro - oświadczył czeski minister finansów Zbyniek Stanjura. Czechy sprawują obecnie półroczną prezydencję w Radzie UE.

Parlament Europejski wyraził zgodę

Tydzień temu Parlament Europejski pozytywnie ocenił kandydaturę Chorwacji do strefy euro. 

"Reformy podjęte przez chorwacki rząd w ostatnich latach wzmocniły gospodarkę" - napisano w raporcie europarlamentu. W dokumencie wskazano, że pomimo pandemii Covid-19, wysokiej inflacji i inwazji Rosji na Ukrainę, Chorwacja nadal jest gotowa do przyjęcia euro.

Europosłowie stwierdzili również, że Chorwacja już teraz ma wyższy poziom konwergencji cenowej ze strefą euro w porównaniu z innymi państwami członkowskimi, które nie mają wspólnej waluty.