Do 15 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zamachu bombowego w centrum Marrakeszu - podała marokańska telewizja państwowa. Wśród zabitych jest 10 cudzoziemców; są to Francuzi i prawdopodobnie Japończycy.

Telewizja 2M poinformowała, że wśród ofiar jest sześcioro Francuzów, pięcioro Marokańczyków i czworo cudzoziemców nieznanej narodowości. Według japońskiej agencji Kyodo, ci ostatni to najpewniej Japończycy. Wcześniej władze mówiły o 14 zabitych, w tym 11 obcokrajowcach.

Rzecznik polskiego MSZ Marcin Bosacki powiedział, że resort nie ma informacji od władz marokańskich, by w zamachu ucierpieli Polacy.

Jak poinformowało marokańskie ministerstwo spraw wewnętrznych, dowody zebrane na miejscu wybuchu świadczą, że był to zamach bombowy.

To był zamach samobójczy

Według przedstawiciela władz Marrakeszu, ataku dokonał zamachowiec-samobójca. Na podstawie informacji, którymi dysponuję, mogło chodzić o akt (terroru) przeprowadzony przez kamikadze - powiedział marokański urzędnik.

Do wybuchu doszło w restauracji i kawiarni Argana na popularnym wśród turystów placu Dżama el-Fna, który znajduje się w sercu Starego Miasta. Według jednego ze świadków, z którym AFP rozmawiała przez telefon, "całe pierwsze piętro kawiarni uległo zniszczeniu w eksplozji".

Jak twierdzi kolejny świadek, który znajdował się w kawiarni w momencie wybuchu, "pewien osobnik wszedł do środka, zamówił sok pomarańczowy i kilka minut później wysadził się w powietrze". Świadek, na którego powołuje się AFP, nie podał więcej szczegółów.

Władze prowadzą śledztwo, by ustalić przyczynę zajścia. Wcześniej anonimowy przedstawiciel MSW mówił, że eksplozję "wywołało zapalenie się kilku butli z gazem".

Argana jest atrakcją turystyczną malowniczego Marrakeszu, nazywanego w Maroku Perłą Południa. Położona na skraju Starego Miasta, serwuje tradycyjne potrawy kuchni północnoafrykańskiej, zmodyfikowane jednak nieco, aby mogły przypaść do smaku urlopowiczom z całego świata, których nigdy tu nie brakuje.

Z dużego tarasu rozciąga się wspaniały widok na słynny "plac kuglarzy" Dżamaa el-Fna i dzielnicę bazarów, otoczoną zabytkowymi budowlami i wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Marrakesz to dawna stolica Maroka, licznie odwiedzana przez zagranicznych turystów.