Zmiana systemu szkolenia żołnierzy pełniących służbę na granicy polsko-białoruskiej przez policjantów. Jak dowiedział się reporter RMF FM, zdecydowano, że funkcjonariusze prewencji będą uczyć wojskowych w ich jednostkach, jak działać w oddziałach zwartych.

Powodów zmiany systemu szkolenia żołnierzy pełniących służbę na granicy polsko-białoruskiej przez policjantów jest kilka.

Po pierwsze uznano, że lepszym rozwiązaniem jest, by żołnierze, którzy przyjeżdżają na granicę, byli już przeszkoleni z odpierania szturmów czy pacyfikowania zamieszek. Dzięki temu od razu będą mogli ruszać do działań.

Kolejna sprawa to odciążenie policjantów, którzy będą mogli skupić się na zapewnieniu bezpieczeństwa w strefie poza samym pasem granicznym.

Chodzi też o lepsze warunki do prowadzenia szkoleń, które są w jednostkach, z których pochodzą żołnierze, niż w ich miejscach stacjonowania na granicy, czy w jednostkach podlaskiej policji, do których trzeba dojeżdżać.

Reporter RMF FM dowiedział się, że szkolenia poza Podlasiem już ruszyłyOd 10 czerwca odbyło się w sumie 15 ćwiczeń - 4 w okolicach Białegostoku, natomiast pozostałe w Gorzowie Wielkopolskim, Szczecinie i Olsztynie.


Opracowanie: