Nawet do 37 st. C - taka pogoda czeka nas w kolejnych dniach poinformował synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Dorota Pacocha. Chłodniej będzie tylko nad morzem i w górach. Rośnie też poziom zagrożenia pożarowego w polskich lasach.

Alerty drugiego stopnia

Temperatura w ciągu najbliższych dni będzie sięgać między 33 a 37 st. C. Jedynie w Sudetach i Karpatach będzie chłodniej - tam słupki rtęci wskażą do 22 st. C. IMGW wydał 1 i 2 stopień ostrzeżeń przed upałami. Alert obowiązuje od dziś (25 czerwca) od godz. 12:30 do piątku (28 czerwca) do godz. 20:00.  Wiatr będzie słaby i umiarkowany.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed wysokimi temperaturami wydano dla woj. lubuskiego, południowej części woj. wielkopolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego i lubelskiego oraz w północnej części woj. dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Prawdopodobieństwo wystąpienia upałów wynosi 85 proc..

W czwartek praktycznie w całej Polsce odnotujemy temperaturę 30 st. C. Wygląda na to, że apogeum będzie w piątek. Natomiast w sobotę temperatura sięgnie do 31 st. C. na wschodzie i południu, ale od zachodu wkroczy front i upały się skończą, przynajmniej na jakiś czas - mówił RMF FM - Michał Folwarski, dyżurny synoptyk IMGW

W nocy z wtorku na środę zachmurzenie będzie małe i umiarkowane. Temperatura minimalna wyniesie 13-18 st. C.

Porywisty wiatr na południu

W środę zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, ale na południu i południowym zachodzie kraju będzie wzrastać do dużego. W tych miejscach mogą pojawić się przelotne opady deszczu i burze z sumą opadów sięgających 20-30 mm na metr kwadratowy. Najintensywniejsze opady deszczu wystąpią na południu Małopolski. Porywy wiatru podczas burz nie powinny przekraczać 65 km/h.

W środę temperatura maksymalna wyniesie 25-30 st. C na południu kraju. Chłodniej będzie nad morzem 19-23 st. C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na południu kraju porywisty.

Chłodniej tylko w górach

W nocy z środy na czwartek zachmurzenie będzie przeważnie małe i umiarkowane, z większym zachmurzeniem na południu i południowym zachodzie. W tych miejscach mogą pojawić się przelotne opady deszczu oraz burze występujące głównie w pierwszej połowie nocy. Suma opadów sięgnie 10 mm na metr kwadratowy. Na południu woj. małopolskiego i śląskiego suma opadów wyniesie 20-30 mm na metr kwadratowy. Porywy wiatru mogą się utrzymać do 65 km/h.

Temperatura w czwartek nad ranem wyniesie 14 st. C na północnym wschodzie. Na południowym zachodzie termometry wskażą 19-20 st. C. Chłodniej będzie w Karpatach, gdzie temperatura wyniesie 14-16 st. C. Wiatr będzie przeważnie słaby, okresami umiarkowany.

Alert pożarowy w polskich lasach

W ponad połowie nadleśnictw na terenie Polski obowiązuje alert drugiego stopnia w trzystopniowej skali. Najtrudniejsza sytuacja jest w lasach zachodniej i centralnej Polski.