O 10 ruszyło pierwsze po wakacjach posiedzenie Sejmu. Harmonogram obrad przewiduje wyjątkowo kontrowersyjne problematyczne projekty. Dziś posłowie mają zająć się „Piątką dla zwierząt” oraz ustawą antycovidowa, która zniesie odpowiedzialność urzędników za działania w czasie pandemii.Na wstępie posiedzenia posłowie minutą ciszy uczcili pamięć zmarłego 15 sierpnia Henryka Wujca - wybitnego działacza opozycji demokratycznej z czasów PRL, członka KOR, działacza Solidarności, więźnia politycznego, posła na Sejm X, I, II i III kadencji, wiceministra rolnictwa w latach 2010-2015 i doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Jako pierwsza w harmonogramie dwudniowych obrad Sejmu jest  ustawa antycovidowa, która znosi odpowiedzialność urzędników za działania w czasie pandemii.

Wyjątkowo, to nie opozycja jest problemem dla Prawa i Sprawiedliwości, które projekt ustawy złożyło. Przeciwni temu projektowi są koalicjanci. Solidarna Polska ogłosiła wczoraj, że nie poprze tej ustawy, a bez nich trudno będzie ją przyjąć.

Na agendzie jest również flagowy projekt Jarosława Kaczyńskiego - "Piątka dla zwierząt" - czyli m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Tu z kolei opór stawia drugi koalicjant - Porozumienie, które mówi, że trzeba ten projekt wycofać, ale nie tylko. O zrezygnowanie z  pomysłu apeluje nawet sam minister rolnictwa. W liście do polityków PiS ostrzega przed poważnymi konsekwencjami politycznymi przyjęcia zmian w ustawie o ochronie zwierząt - informował we wtorek Onet.pl. Według portalu, Ardanowski napisał, że ustawa trwale zrazi do PiS elektorat wiejski. 

Negocjacje koalicyjne w tle

Skąd ten opór koalicjantów? Najpewniej chodzi o trwające renegocjacje umowy koalicyjnej, czyli warunków politycznego sojuszu. Porozumienie i Solidarna Polska chcą ugrać jak najwięcej, więc grożą sabotażem ważnych projektów. Wczoraj negocjacje na Nowogrodzkiej trwały do wieczora, dziś po południu - kolejna runda.

Lewica poprze "Piątkę dla zwierząt"

Jeżeli będzie w tej formie, która jest teraz, to poprzemy - zadeklarował Krzysztof Gawkowski w Porannej rozmowie w RMF FM, odnosząc się do projektu ustawy "Piątka dla zwierząt".

Wczoraj na klubie przeprowadziliśmy w tej sprawie dyskusjęRozmawialiśmy o tym, jak wygląda dziś sytuacja na rynku, bo przecież to są ludzkie miejsca pracy też i o rekompensatach, które można by przedsiębiorcom przekazać za utracone wpływy, bo oni też z czegoś muszą żyć - dodał.

Dwudniowe obrady posłów

W czwartek po południu posłowie zajmą się rządowym projektem nowelizacji ustawy budżetowej na rok 2020, który zakłada m.in., że deficyt wyniesie 109,3 mld zł.

Posłowie rozpatrzą także projekt zmian niektórych ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19, który zakłada odroczenie powrotu stawek VAT do wysokości 22 proc. i 7 proc. oraz dofinansowanie inwestycji transportowych.

W porządku obrad Sejmu jest też głosowanie nad powołaniem prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Zgodnie ze wstępnym harmonogram obrad Sejm ma się zająć również poselskim projektem noweli ustawy o podatku od spadków i darowizn; projektem noweli ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa oraz projektem noweli ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów.
Sejm rozpatrzy też rządowy projekt ustawy o ratyfikacji Umowy między rządem RP a rządem USA o wzmocnionej współpracy obronnej, podpisanej w Warszawie 15 sierpnia br. Umowę podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim w obecności prezydenta Andrzeja Dudy podpisali sekretarz stanu USA Michaela Pompeo oraz szef MON Mariusz Błaszczak.

Sejm zajmie się prawdopodobnie także prezydenckim projektem ustawy o Funduszu Medycznym, który Andrzej Duda złożył pod koniec czerwca. Fundusz Medyczny to państwowy fundusz celowy.