Dzisiaj w nocy zmieniamy czas z letniego na zimowy. O godzinie 3 wskazówki zegarka cofniemy o godzinę. W efekcie otrzymamy niezwykłą, bo 25-godzinną dobę. Czas letni zacznie znów obowiązywać od 28 marca 2010 r.

Cofnięcie czasu, a co najmniej jego zatrzymanie to marzenie ludzkości, zwłaszcza jego damskiej części. Jakie są sposoby na cofnięcie czasu? O tym reporterka RMF FM Barbara Zielińska. Posłuchaj:

Jak się przekonał reporter RMF FM Tomasz Fenske, pełne ręce roboty mają dziś zegarmistrzowie. Posłuchaj:

W Warszawie na Pałacu Kultury i Nauki zegara nie będzie przestawiał człowiek - zrobi to automatycznie system satelitarny:

Odbywająca się dwa razy w roku zmiana ma na celu efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego, a co za tym idzie oszczędność energii. Czy rzeczywiście oszczędzamy? Domowe rachunki przeglądał nasz reporter, Grzegorz Hatylak:

Od 2000 r. w całej Unii Europejskiej czas letni zaczyna się w ostatnią niedzielę marca, a kończy w ostatnią niedzielę października.

Zmianę czasu stosuje około 70 krajów na całym świecie. W Europie jedynym państwem, które nie podlega temu zwyczajowi, jest Islandia. Poza Europą zmiana czasu obowiązuje m.in. w USA, Kanadzie, Meksyku, Australii i Nowej Zelandii. Jedynym wysoko uprzemysłowionym państwem, które nie wprowadziło czasu letniego, jest Japonia.