Paweł Adamowicz będzie ponownie walczył o stanowisko prezydenta Gdańska jako kandydat Platformy Obywatelskiej. W nadchodzących wyborach będzie miał pięciu rywali.

Niekiedy słyszę, że Adamowicz zużył się, wypalił, że czas na zmiany, ale Adamowicz się zmienia. Potrafię słuchać, wyciągać wnioski, uczyć się - mówił Paweł Adamowicz na specjalnie zwołanej konferencji prasowej. Jak dodał, że "16 lat doświadczeń trudnej, odpowiedzialnej pracy prezydenta jednego z najdynamiczniej rozwijających się miast w Europie Środkowej zaowocowało tym, że w Gdańsku żyje się coraz lepiej".


Paweł Adamowicz zapowiedział, że w najbliższych dniach przedstawi raport z wykonania programu wyborczego z poprzedniej kadencji. Państwo się przekonacie, jak wiele z tych obietnic zrealizowałem - mówił. Zadeklarował też, że planuje też niebawem zaprezentować swój program na lata 2014-18.

48-letni Paweł Adamowicz jest prezydentem Gdańska nieprzerwanie od 1998 r. Na początku września jego ponowną kandydaturę na to stanowisko w nadchodzących wyborach samorządowych zaakceptowała rada powiatowa PO.

Swoje kandydatury na najwyższy urząd w Gdańsku oficjalnie ogłosili też b. szef koncernu Energa (2002-2006) i prezes Pomorskiego Wojewódzkiego Związku Piłki Siatkowej Waldemar Bartelik oraz przewodnicząca zarządu rady dzielnicy Wrzeszcz Dolny Ewa Lieder. Bartelik zadeklarował, że jest kandydatem niezależnym i bezpartyjnym; Lieder popiera grupa społeczników, która założyła komitet Gdańsk Obywatelski. Kandydatem PiS na prezydenta Gdańska - po raz trzeci - będzie poseł Andrzej Jaworski. Kongres Nowej Prawicy wystawi informatyka, szefa gdańskiego oddziału KNP, Zbigniewa Wysockiego. Komitet SLD-Lewica Razem zaproponował na prezydenta Gdańska Jarosława Szczukowskiego - prodziekana w Wyższej Szkole Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku i szefa gdańskich struktur SLD.

(mn)