Mazowieccy policjanci wszczęli postępowanie w sprawie wesela, które zorganizowano w ostatnią sobotę w Siedlcach, pomimo obowiązujących obostrzeń sanitarnych. Za sprowadzenie zagrożenia epidemiologicznego organizatorom grozi kara do 8 lat więzienia. W Polsce wciąż obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób. Dziś - obostrzenia przedłużono co najmniej do przyszłej niedzieli.

Mazowieccy policjanci wszczęli postępowanie w sprawie wesela, które w ostatnią sobotę zorganizowano tam pomimo obostrzeń - poinformował reporter RMF FM, Michał Dobrołowicz. 

Funkcjonariusze weryfikują teraz uczestników przyjęcia. Sprawa zostanie przekazana do rozpatrzenia przez sąd.

Informacje przekazano także do siedleckiego sanepidu.

Wesele "nielegalne"

To już nie pierwsze takie przyjęcie zorganizowane pomimo obowiązujących zakazów i obostrzeń sanitarnych w ostatnim czasie.

Trzy dni temu informowaliśmy o zabawie odbywającej się w jednym z lokali w Malanowie, w województwie wielkopolskim.

Na przyjęciu weselnym po godzinie 19 pojawił się sanepid i policja.

81 osób zostało wylegitymowanych - potwierdził w rozmowie z RMF24.pl oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Turku asp. sztab. Mateusz Latuszewski.

Policyjna interwencja była motywowana możliwością popełnienia przestępstwa z § 1 art.165 Kodeksu karnego dotyczącego sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej. Za takie przestępstwo grozi kara więzienia do 8 lat.

Po kontroli sanepid wydał decyzję o zaprzestaniu działalności sali bankietowej z rygorem natychmiastowej wykonalności. Goście musieli więc opuścić lokal.

Cała interwencja zakończyła się po godzinie 23.00.

Weselnicy muszą teraz liczyć się z konsekwencjami.

Jak zaznacza Latuszewski, policjanci już wcześniej kontrolowali lokal.

Właściciel miał świadomość, że podejmiemy działania kontrolne, jeśli zdecyduje się na zorganizowanie wesela - zaznaczył.

Obostrzenia

W związku z pandemią Covid-19 w Polsce nadal obowiązuje zakaz organizacji wesel i innych zgromadzeń powyżej 5 osób.

Dzisiaj ten zakaz został jeszcze przedłużony - co najmniej do przyszłej niedzieli. Z kolei restrykcje hotelowe wydłużono aż do 3 maja

W zeszłym tygodniu, minister zdrowia Adam Niedzielski pytany na antenie radia RMF FM o perspektywy co do organizacji wesel i komunii w maju, opowiedział, że decyzje te będą zależeć od utrzymywania się trendów: spadku liczby zachorowań i poprawy sytuacji w szpitalach.

Jak dodał: Maj daje lepszą perspektywę - odwołując się przy tym do nadziei, jakie niosą ze sobą masowe szczepienia przeciw Covid-19.