Akcja bezpłatnej sterylizacji psów i kotów ruszyła w Warszawie. Zabieg można wykonać w jednym ze stołecznych punktów weterynaryjnych.

Akcja ma trwać do 15 grudnia. Jednak wszystko zależy od środków finansowych. Jeśli  pieniędzy zabraknie, akcja zakończy się wcześniej. 

Co obejmuje akcje?

Akcja dotyczy zwierząt, które nie mają skończonych sześciu miesięcy życia oraz jeśli kwalifikują się do znieczulenia ogólnego. Bezpłatny zabieg obejmuje wizytę kwalifikującą, badanie kliniczne i zabieg sterylizacji lub kastracji w narkozie infuzyjnej. Placówka zapewnia psu lub kotu opiekę pooperacyjną aż do czasu wybudzenia się z narkozy. Miasto sponsoruje również podanie środka przeciwbólowego i antybiotyku oraz wizytę kontrolną obejmującą badanie kliniczne i zdjęcie szwów. Jeśli podczas wizyty zostanie stwierdzona konieczność badań dodatkowych (np. EKG, badania krwi), miasto nie pokryje ich kosztów. Stolica nie ponosi również kosztów dodatkowych zabiegów lub usług. 

Trzeba wypełnić formularz?

Aby skorzystać z bezpłatnej sterylizacji psa lub kota należy wypełnić w dwóch egzemplarzach wniosek o wykonanie zabiegu. Formularze dostępne są w lecznicach oraz na stronie internetowej placówki leczniczej. Należy mieć przy sobie dowód tożsamości i książeczkę zdrowia zwierzęcia.

Jakie jeszcze są wymagania?

Warto dodać, że pies lub kot musi być koniecznie oznakowany elektronicznie (zaczipowany). Taką usługę można zrobić bezpłatnie i jest to zabieg również finansowany przez ratusz. Konieczne jest okazanie dokumentu, że nasze zwierzę jest zaszczepione przeciwko wściekliźnie i powinno być w dobrym stanie oraz odpowiednio przygotowane. Weterynarz ma prawo odmówić wykonania wcześniej umówionego zabiegu, jeśli zwierzę będzie chore lub właściciel odpowiednio go nie przygotuje. Lekarze przypominają, że suczki nie powinny być w trakcie cieczki. 

Zabieg można wykonać w jednej z 28 lecznic, bez względu na miejsce zamieszkania. Minimum 12 godzin przed zabiegiem nie zaleca się nie karmić zwierzęcia. Mogą pić jedynie wodę.

Jakie są zalety zabiegu?

Obrońcy praw zwierząt podkreślają, że sterylizacja to jeden z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania bezpłodności psów i kotów. Wśród zalet tego rodzaju zabiegów wymieniane są m.in. redukcja liczby nieplanowanych ciąż i zmniejszenie ryzyka wystąpienia groźnych dla życia schorzeń.

Akcja prowadzona jest przez Biuro Ochrony Środowiska Urzędu Warszawy w ramach realizacji programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Warszawy w 2015 r.

W ubiegłych latach miasto dofinansowywało zabiegi kastracji lub sterylizacji (w zeszłym roku w wysokości 50 proc.). W 2014 r. zabiegom poddanych zostało 665 kotek i 430 suk oraz 365 kocurów i 254 psy. Od 2012 r. wykonano 4621 zabiegi współfinansowane przez stołeczny ratusz.

(mal)