Najdłuższy "woonerf" w Polsce powstaje w Łodzi. To ulica, ze spowolnionym ruchem, gdzie piesi i rowerzyści mają priorytet. Ulica będzie mierzyła ponad pół kilometra.

Na ulicy Pogonowskiego (która cała zamieni się w woonerf) rozpoczęło się układanie nowej nawierzchni. Mieszkańcy, jednak, mają mieszane uczucia.

Dobrze oceniam, na pewno będzie bardzo ładnie - mówi jedna z mieszkanek Polesia. Inna ma wątpliwości. Nie wiem, trudno powiedzieć, jak się to sprawdzi. Myślę, że będzie to bardzo dobre dla ludzi takich, którzy siedzą z piwkiem - podkreśla.

Teraz będzie zdecydowanie lepiej, niż przedtem. Może kiedyś będzie ładnie - zastanawia się głośno inna łodzianka.

Na razie to jest utrudnienie dla mieszkańców, ale później... na pewno będzie ładnie. Będą drzewka; będzie inaczej. Teraz jednak ta przebudowa za długo trwa i do mieszkania się wnosi kurz, piach i trudno poruszać się po tej ulicy - dodaje kobieta.

Po zakończeniu prac, związanych z przebudową wodociągu przez Łódzką Spółkę Infrastrukturalną, wykonawca przystąpił do prac drogowych - tłumaczy zastępca dyrektora Zarządu Inwestycji Miejskich Katarzyna Mikołajec.

Na przebudowywanej ul. Pogonowskiego, pomiędzy ul. Zieloną a Al. 1 Maja, pojawiły się pierwsze elementy nowej drogi. Na początku przebudowano skrzyżowanie z Al. 1 Maja, a teraz układane są chodniki - dodaje.

Ulica Pogonowskiego na całej długości będzie ulicą o uspokojonym ruchu z dużą ilością zieleni. Do tej pory na tym odcinku było jedno drzewo, a po zakończeniu prac będzie ich 50 - dodaje Bartosz Zimny z Zarządu Inwestycji Miejskich.

Do tego oczywiście ozdobne krzewy tak, jak ma to miejsce na przebudowanym (w ubiegłych latach) odcinku od Legionów do 1 maja - tłumaczy.

Inwestycja ma zakończyć się do grudnia tego roku.

(ug)