Być może sejm wypowie się dziś w sprawie 3 procentowego podatku w rolnictwie. Miałby on załatać dziurę w państwowym portfelu po wprowadzeniu proponowanych przez AWS ulg pro rodzinnych.

Po co mieszać w podatkach? Po to aby były one prostsze i bardziej przejrzyste - mówią zwolennicy reformy podatkowej. Po odrzuceniu w ubiegłym roku pomysłów przez prezydenta prace nad nią rozpoczęły się już teraz. Uda się czy się nie uda? Na to pytanie próbował odpowiedzieć gość Krakowskiego Przedmieścia 27, wspólnego programu RMF FM i telewizyjnej Jedynki - wicepremier i minister finansów Leszek Balcerowicz.

Czy sejm jest w stanie poprzeć rolniczy VAT? Za jest cała Unia Wolności i większość AWS, przeciw opozycja. Ostatnie słowo należeć więc będzie do kilkunastu polityków Akcji, jak postąpią - nie wiadomo. Wczoraj ustalono, że podczas głosowania, w klubie nie będzie obowiązywać dyscyplina klubowa.

Reforma podatkowa to przede wszystkim stopniowe obniżanie obciążeń: obowiązujące teraz - 19, 30 i 40 procent w przyszłym roku miałyby spaść do poziomu 19, 26 i 36procent. Zaś w 2003 roku obowiązywałyby tylko dwie stawki - podatki wynosiłyby 18 i 28 procent. Jednak coś za coś - w zamian za zmniejszenie stawek zniknęłaby większość ulg - między innymi mieszkaniowa i ta na prywatne leczenie.

Krakowskie Przedmieście 27

RMF FM 8:15