W ciągu kilku dni wszystkie rosomaki, dostarczone na przełomie czerwca i lipca polskim żołnierzom w Afganistanie, mają być sprawne. Reportera RMF FM Krzysztofa Zasadę zapewnił o tym Sztab Generalny. Alarm z powodu niesprawnych transporterów podniosło dowództwo polskiego kontyngentu. Po dokładnym sprawdzeniu stanu technicznego pojazdów okazało się jednak, że usterki nie są zbyt poważne.

Najpoważniejsza to zepsuta pompa układu chłodzenia, poza tym: niedziałające dwa monitory podglądu zewnętrznego i jedna radiostacja. Problemem okazały się również poluzowane siedzenia czy zacinające się szuflady.

Jak informowała "Gazeta Wyborcza", z Polski wszystkie rosomaki wyleciały sprawne, a doleciały zepsute. Pojawiły się głosy o prawdopodobnym sabotażu. Krzysztof Zasada ustalił jednak, że transportery wcale nie musiały wylecieć z kraju sprawne. Jak mówi szef Sztabu Franciszek Gągor, to nie były nowe maszyny, a przed wylotem z jednostek trafiły na remont do zakładów wojskowych. Później na lotnisko, do samolotu i do Afganistanu. Myślę, że słowo "sabotaż" jest niewłaściwe. Natomiast być może zabrakło dokładności pełnej w całym tym procesie - przyznaje Gągor:

Jest jeszcze jedna hipoteza. Na pewne układy ma wpływ podciśnienie w samolocie. Rusłan nie jest samolotem hermetycznym, jeśli chodzi o tę część, gdzie sprzęt jest przewożony - dodaje szef Sztabu:

Cała sytuacja ma być wyjaśniana, ale Sztab Generalny sam przyznaje, że pierwsze meldunki z Afganistanu na temat rosomaków były zbyt alarmistyczne.