Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę ustanawiającą 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli, dniem wolnym od pracy. Sejm przegłosował nowe przepisy pod koniec września. Miesiąć później zrobił to Senat.

Zgodnie z ustawą, Trzech Króli będzie od przyszłego roku uznawane za święto państwowe. Dla pracowników oznacza to dodatkowy dzień wolny.

Nowelizacja wprowadza też inne zmiany w Kodeksie pracy. Nie będzie można odbierać - jak obecnie - wolnego za święta, które przypadną w sobotę. W 2011 roku pracownicy na tym nie stracą, bo w sobotę przypadnie wówczas tylko jedno święto - Nowy Rok.

Według wyliczeń PO, która była autorem projektu, wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego od pracy przyniesie w latach 2011-2020 dodatkowo dziewięć dni wolnych od pracy, natomiast zniesienie uprawnień do "odzyskiwania" dnia wolnego "zwróci" gospodarce w tym samym okresie osiem dni roboczych.

Wolny dzień 6 stycznia obowiązywał w Polsce do 1960 roku, a obecnie obowiązuje w Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, a także w Szwecji i Finlandii.

Tego dnia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli. Kończy ono trwające od wigilii obchody Bożego Narodzenia.