Skansen w Sanoku, Wąż eskulapa, Jeziorka Duszatyńskie, Trójgranica Kremenaros - to tylko niektóre atrakcje Podkarpacia. Dzisiaj w Turystycznej Liście Polskich Przebojów prezentujemy największe atrakcje tego regionu. W naszej sondzie możecie głosować na poszczególne miejsca i wybrać Wasz turystyczny hit.

Schronisko Chatka Puchatka w Bieszczadach

Schronisko położone w Bieszczadach na Połoninie Wetlińskiej (1232 m). Powstało w latach pięćdziesiątych jako wojskowy punkt obserwacyjny. Schronisko jest małe, kameralne, ciasne i zapewnia raczej spartańskie warunki. Wodę dowozi się w kanistrach z odległego źródła, a prąd wytwarzany jest przez agregaty. W zimie bywa zasypywane aż po dach, wiosną i jesienią jest wymarzonym miejscem dla osób szukających ciszy i samotności w górach.

Skansen w Sanoku

Największy w Europie park etnograficzny. Na obszarze 38 hektarów prezentowana jest kultura polsko-ukraińskiego pogranicza we wschodniej części polskich Karpat. Na terenie Muzeum zgromadzono 176 obiektów budownictwa drewnianego z okresu od XVII do XX wieku, gdzie obok budynków mieszkalnych, mieszkalno-gospodarczych i gospodarczych znajdują się również obiekty sakralne (kościół i dwie cerkwie Bojkowskie) a także budynki użyteczności publicznej (szkoła wiejska, zajazd) oraz obiekty przemysłowe (młyn wodny, wiatraki, kuźnie). Już we wrześniu otwarta dla zwiedzających będzie najnowsza cześć skansenu - Galicyjski Rynek.

Bieszczadzka Kolejka Leśna

Kursuje na dwóch trasach Majdan-Przysłup i Majdan-Balnica. Jedna z największych atrakcji Podkarpacia. Wąskotorowa kolejka została wybudowana w trudnym górskim terenie. Jest ostatnią z kilku istniejących dawniej w Karpatach Wschodnich kolejek służących do transportu drewna, jedyną w Polsce i jedną z nielicznych w Europie o typowo górskim charakterze. Podróżując nią można dotrzeć do zupełnie dziewiczych terenów niedostępnych dla samochodów.

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, ściśle niegdyś związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji. Historia Łańcuta sięga wczesnego średniowiecza. Za datę lokacji miasta przyjmuje się rok 1349 i wiąże się ją z królem Kazimierzem Wielkim. Łańcut należał kolejno do Pileckich, Stadnickich, Lubomirskich i Potockich. Zamek wzniesiony został na polecenie Stanisława Lubomirskiego w latach 1629 - 1642. Była to wówczas nowoczesna rezydencja typu "palazzo in fortezza", składająca się z budynku mieszkalnego z wieżami w narożach otoczonego fortyfikacjami bastionowymi.

Wąż eskulapa

Największy wąż żyjący w Polsce i Europie Środkowej. Długość jego ciała może przekraczać 2 metry. W Polsce występuje przede wszystkim w Bieszczadach. Jest bardzo rzadki, niejadowity i pod ochroną. W dawnych czasach był symbolem medyków.

Trójgranica Kremenaros

Góra ta jest również zwana Krzemieńcem, wznosi się na wysokość 1221 m n.p.m. Jest to miejsce gdzie łączą się granice trzech państw: Polski, Słowacji i Ukrainy. Na Kremenarosie wznosi się betonowy słup trójkątnej budowy, na każdym boku znajdują się godła i nazwy poszczególnych państw granicznych. Dojście na Kremenaros od Wielkiej Rawki zajmuje około 40 minut.

Rynek w Przemyślu

To bardzo nietypowy Rynek. Nie ma na nim ratusza, a to tego jest cały pochyły. Każda jego część sprawia wrażenie jakby była z innej epoki. Najważniejszym miejscem rynku jest fontanna z niedźwiadkami.

Jeziorka Duszatyńskie

Jeziorka Duszatyńskie to nazwa dwóch, a w przeszłości trzech, jezior osuwiskowych znajdujących się na zachodnich zboczach Chryszczatej w Bieszczadach. Jeziorka powstały na skutek oderwania zachodniego zbocza Chryszczatej 13 kwietnia 1907 i zatamowania przepływu rzeki. Do osunięcia zbocza doszło po wiosennych roztopach i ulewnych deszczach. W wodach jeziorek odkryto nieznany wcześniej w Polsce endemit - gatunek wodopójki Neumania callosa.

Źródło i dolina Sanu

Na granicy Polski i Ukrainy, przy monolicie granicznym 224, znajduje się źródło pierwszego lewego dopływu Sanu. Na tym znaku granicznym strona ukraińska w 1996 roku zawiesiła tablicę błędnie informującą, iż jest to "witik riki Sian" (źródło rzeki San). Rzeczywiste główne źródło Sanu znajduje się wyżej, około 200 metrów na południowy zachód od obelisku w centrum śródleśnej polany ok. 30 m od granicy z Polską. Dla wielu jednak to właśnie przy obelisku znajduje się umowne miejsce, gdzie San bierze początek. By tam dojść trzeba pokonać 11 kilometrów, ale warto, ponieważ dolina Sanu jest wyjątkowo piękna.

Rezerwat Gołoborze i źródła wody mineralnej z arsenem

Rezerwat przyrody Gołoborze o powierzchni 13,90 hektara to naturalne rumowisko skalne piaskowca. 27 procent terenu pokryte jest kamieniami, które sprawiają wrażenie jakby zsuwały się w dół. Na terenie rezerwatu odkryto wiele źródeł wody mineralnej, w tym tej zawierającej arsen, co jest niespotykane w innych miejscach Polski.