Dobiega końca elektroniczny nabór do szkół ponadgimnazjalnych. W niektórych regionach do namysłu pozostało jeszcze kilka dni, ale są i takie, w których decyzję trzeba było podjąć dziś do godziny 15. W Faktach RMF FM sprawdzamy, które szkoły cieszą się największą popularnością i dlaczego.

Na naukę w toruńskim I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika chętnych jest już ponad tysiąc uczniów. Absolwentów gimnazjów nie przeraża fakt, że liceum straszy wysokim progiem punktowym, a bezpośrednio przy budynku nie ma hali gimnastycznej. Szkoła wygrywa natomiast lokalizacją - jest usytuowana w malowniczym centrum toruńskiej starówki. Obecnie w I LO w Toruniu przypada pięciu chętnych na jedno miejsce. Posłuchaj relacji reportera RMF FM Tomasza Fenske:

Równie popularne jest technikum w Bełchatowie. Tam o każde miejsce w klasie o profilu "technik górnictwa odkrywkowego" walczy sześciu chętnych. Jak w czasach niżu demograficznego łódzkie szkoły techniczne kuszą uczniów? Sprawdzała to reporterka RMF FM Agnieszka Wyderka:

Technika, które w ostatnich latach były traktowane przez uczniów jako szkoły gorszej kategorii, w tym roku nie powinny mieć problemu z naborem kandydatów. Posłuchaj relacji lubelskiego reportera RMF FM Krzysztofa Kota:

Problemów z naborem nie powinno mieć także liceum nr 5 w Bytomiu. Tam 21 wybrańców ma szansę w ciągu trzech lat nauczyć się latać. Taką możliwość daje klasa sportowa o profilu szybowcowym, w której nauka rusza od września. Jest bezpłatna, a chętnych nie brakuje. Z przyszłorocznymi licealistami oraz dyrektor szkoły Marią Gąbin-Kwiecień rozmawiał Piotr Glinkowski: