Szwedzka służba celna chce spalić około miliona polskich papierosów. Zostały one zatrzymane przez celników w urzędach pocztowych na południu kraju. Są to tak zwane "nieopodatkowane", tanie papierosy, oferowane w internecie przez polskich sprzedawców. Ich rynkowa wartość wynosi w Szwecji w przeliczeniu około 800 tysięcy złotych.

1030 nabywcom, na których adresy przysłano z Polski zakwestionowane przesyłki, służba celna zaproponowała oddanie paczek po zapłaceniu akcyzy należnej państwu szwedzkiemu. Na taką ugodę zdecydowało się zaledwie 165 osób. Pozostałe nie zareagowały na ofertę, godząc się z utratą pieniędzy wpłaconych polskim sklepom internetowym oraz ze stratą samych papierosów. A zebrał się ich prawie milion.

Operacja zniszczenia zalegających w magazynach celnych papierosów zostanie przeprowadzona w jednej ze spalarni śmieci. Ze względów bezpieczeństwa jej termin i miejsce utrzymywane są w tajemnicy. Wiadomo natomiast, że niszczenie miliona polskich papierosów odbędzie się pod ochroną policji. Funkcjonariusze przypilnują dodatkowo, by papierosy rzeczywiście trafiły do pieca.