Straż pożarna za pośrednictwem RMF FM zaoferowała lokalnym władzom bezpłatne instalowanie kurtyn wodnych w centrach miast. Samorządowcy już odpowiedzieli na tę ofertę. Najszybciej zareagowały władze Kielc, które wczesnym popołudniem porozumiały się ze strażakami.

Instalacje chłodzące ustawiono w centrum Kielc - na placach Artystów i Czterech Pół Roku. Umowę ze strażakami zawarł dziś także urząd miejski w Bydgoszczy. W tym mieście kurtyna wodna stanęła na rynku.

Część samorządów stara się ulżyć mieszkańcom własnymi siłami. W Białymstoku i Poznaniu kurtyny wodne wystawiają lokalne wodociągi.

Także w centrum stolicy powstały cztery instalacje chłodzące. Stanęły one na Placu Trzech Krzyży, Placu Konstytucji, Placu Zamkowym i przy Pomniku Kopernika. Warszawiacy chętnie zatrzymują się przy kurtynach. Rowerzyści dosłownie wjeżdżają w ścianę wody, by się trochę ochłodzić. Dzieci biegają, piszczą i mają mnóstwo radości.

To świetny pomysł, jest od razu chłodniej, nie wskoczę z wnuczkiem, ale on na pewno będzie się tu bawił - mówi mieszkanka Warszawy, która zatrzymała się na chwilę przy kurtynie przy Pomniku Kopernika. Można nalewać wodę do czapki, a później się nią polewać - cieszą się młodsi entuzjaści tego miejskiego prysznica. Niektórzy przychodzą tu tylko poczuć bryzę. Inni moczą nawet koszulki, by dłużej zażywać ochłody.

Kurtyn może być więcej

Strażacy przekonują, że takie chłodzące fontanny to najlepszy sposób na ulżenie mieszkańcom miast nękanym tropikalnymi upałami. Instalacja nie jest skomplikowana - potrzebny jest jedynie dostęp do hydrantu. Ściana wody może obniżyć temperaturę powietrza w promieniu nawet kilkudziesięciu metrów. Komenda główna straży dodaje, że w zależności od miasta jest w stanie wystawić nawet po kilkanaście kurtyn wodnych.

Warunkiem zamontowania kurtyn jest wniosek samorządowców. Strażacy użyczają swojego sprzętu, a za wodę płacą lokalne władze. W wielu miastach urzędnicy zapowiadają, że też będą korzystać z pomocy straży pożarnej. Prowizoryczne fontanny staną w nich niebawem.