Składanie PIT-ów na Mazowszu jest zagrożone - dowiadują się reporterzy śledczy RMF FM. Powodem są kontrowersyjne nominacje w Ministerstwie Finansów. Chodzi o dyrektora departamentu administracji podatkowej w resorcie i dyrektora mazowieckiej izby skarbowej.

Według informacji reporterów RMF FM Marka Balawajdra i Romana Osicy, w najbliższym czasie obaj panowie mają zamiar przeprowadzić czystki kadrowe w mazowieckich urzędach skarbowych. Szeregowi pracownicy grożą akcjami protestacyjnymi.

Zaczęło się od nominacji Henryka Świniarskiego, który za czasów rządów SLD został awansowany na stanowisko dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, a później zwolniony z pracy za kiepskie efekty. Teraz ściągnął go wiceminister Andrzej Parafianowicz. Panowie znają się z czasów, gdy wiceminister był w radzie nadzorczej Mostostalu Zabrze. Chwilę później Świniarski awansował swojego kolegę Jana Borkowskiego na pełniącego obowiązki szefa Izby Skarbowej w Warszawie. Borkowski był na tym stanowisku również za czasów rządów Leszka Millera.

Z informacji, do których dotarli reporterzy RMF FM, wynika, że wkrótce ma dojść do odwołań naczelników kilku mazowieckich urzędów. Ich miejsce ma zająć ekipa Świniarskiego. Według jednego z pracowników Izby Skarbowej z Katowic, Świniarski został nieelegancko odwołany i zrobi teraz wszystko, by wyczyścić urzędy z osób mianowanych jeszcze za czasów PiS-u i to bez względu na to, czy ktoś jest fachowcem, czy też nie. To się nie podoba pracownikom skarbówek na Mazowszu, którzy na razie nieoficjalnie zapowiadają oflagowanie urzędów i – w najbliższych dniach „włoski strajk” w obsłudze akcji składania podatkowych zeznań.