W środę o godzinie 10.30 Donald Tusk spotka się w Pałacu Prezydenckim z Lechem Kaczyńskim. Szef rządu chce uzgodnić z głową państwa strategię na rozpoczynający się w czwartek szczyt Unii Europejskiej, w kontekście polskich zabiegów m.in. o stanowisko przewodniczącego europarlamentu dla Jerzego Buzka.

W poniedziałek wieczorem Donald Tusk zadeklarował, że będzie chciał spotkać się z prezydentem jeszcze przed zbliżającym się unijnym szczytem, by uzgodnić wspólną taktykę, dotyczącą wsparcia dla polskich kandydatów na unijne stanowiska. Zależy mi na tym, żeby uzgodnić z panem prezydentem taką wspólną strategię. Również z innymi eurodeputowanymi - mówił Tusk.

Szef rządu powiedział dziennikarzom przed wejściem na wieczorne posiedzenie zarządu PO z udziałem eurodeputowanych tej partii, że na pewno będzie miał też możliwość porozmawiania z prezydentem w samolocie.

Myślę, że przynajmniej w niektórych sprawach, jeśli uzyskalibyśmy wspólną opinię z prezydentem, to mogłoby to mieć wpływ na zachowanie wszystkich europosłów, nie tylko tych z PO i z PSL, a to bardzo wzmocniłoby szanse Jerzego Buzka (jako kandydata na szefa PE) - powiedział premier. Dodał, że prezydent wielokrotnie deklarował, że jest gotów wesprzeć kandydaturę Buzka.

Jeśli te starania przyniosą sukces, Polska straci szefostwo ważnych komisji w europarlamencie - w tym komisji spraw zagranicznych. Obecnie funkcję tę sprawuje Jacek Saryusz-Wolski. Jak sam przyznaje, nie powinniśmy liczyć na uzyskanie obu funkcji. Ponad dwa lata temu sztuka ta nie udała się Niemcom. Chcąc mieć Poetteringa na funkcji szefa europarlamentu, nie mogli również mieć komisji spraw zagranicznych - mówi Saryusz-Wolski w rozmowie z brukselską korespondentką RMF FM Katarzyną Szymańską-Broginon:

Czy polska strategia w rozgrywce o unijne stanowiska jest słuszna? To z wielu względów słuszny wybór, dlatego że dla naszej psychologicznej satysfakcji potrzebujemy mieć nareszcie udział w tym głównym europejskim torcie - podkreśla w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Konradem Piaseckim Paweł Świeboda, dyrektor Centrum Strategii Europejskich: