Słoweńcy wybierają dzisiaj parlament. O 90 miejsc w Zgromadzeniu Narodowym walczą przedstawiciele 16 partii politycznych.

Z ostatnich sondaży przedwyborczych wynika, że największe szanse na zwycięstwo ma centrolewicowa Liberalna Demokracja Słowenii, kierowana przez Janeza Drnovszeka, który stał na czele rządu słoweńskiego nieprzerwanie od 1992 roku do kwietnia tego roku. Może ona liczyć na poparcie 38% wyborców. Upadek koalicyjnego gabinetu Drnovszeka, spowodowany wewnętrznymi sporami, pogrążył Słowenię w najpoważniejszym kryzysie politycznym od 1991 roku, kiedy ta była republika Jugosławii wybiła się na niepodległość.

Centroprawicowemu blokowi obecnego premiera Andreja Bajuka, który tworzą Partia Nowej Słowenii i Socjaldemokratyczna Partia Słowenii, sondaże dają 20-25%. Na trzecim miejscu - z 13% - plasują się postkomuniści ze Zjednoczonej Listy Socjaldemokratów. Szansę na pokonanie progu 4%, gwarantującego udział w podziale mandatów parlamentarnych, ma też Słoweńska Partia Ludowa. Te dwa ostanie ugrupowania wymienia się najczęściej jako potencjalnych partnerów koalicyjnych liberalnych demokratów Drnovszeka. Prezydent Milan Kuczan, który rzadko ingeruje w sprawy parlamentu, tym razem nie ukrywał, że wiąże z powrotem Drnovszeka nadzieje na utworzenie stabilnego rządu, który przybliży kraj do NATO i Unii Europejskiej.

07:45