Transportowcy z Unii Przewoźników Samochodowych Słowacji (UNAS) rozpoczęli we wtorek rano blokady na kilku przejściach granicznych. Zablokowane jest m.in. przejście Chyżne–Trstena (Trzciana) z Polską. Ograniczenia dotyczą samochodów ciężarowych.

Transportowcy blokują 14 przejść granicznych z Polską, Czechami, Węgrami i Ukrainą. Nie przepuszczają ciężarówek, które chcą wjechać na Słowację i z niej wyjechać. Twierdzą, że protest nie dotyczy aut osobowych oraz przejazdu pojazdów ratunkowych.

Transportowcy z Unii Przewoźników Samochodowych Słowacji wznowili protesty, które zostały zawieszone 13 stycznia po apelu premiera Słowacji Petera Pellegriniego. Rozmowy zostały przerwane w poniedziałek po południu i transportowcy postanowili wznowić blokady.

Przedstawiciele słowackich ministerstw finansów i transportu nie zaakceptowali żądań obniżenia podatków drogowych i zwiększenia rabatów za przejazdy po drogach i autostradach, w zależności od przebiegu samochodów ciężarowych i przejechanej odległości.

Zdaniem transportowców ze Słowacji podatek drogowy, który płacą przedsiębiorcy za przejazdy ciężarówek po kraju, jest drugim co do wielkości w UE.