Tylko trzy śląskie uczelnie zgodziły się na akcję bezpłatnych badań studentów pod kątem wirusa HIV na swoim terenie. Wśród tych, które odmówiły jest między innymi Uniwersytet Medyczny. Dlaczego szkoły wyższe nie chcą takiej akcji u siebie?

Pytanie takie zadają sobie organizatorzy akcji: Nie wiemy, czym to jest spowodowane. Tym, że władze stwierdziły, że studentów ten problem nie dotyczy? Dotyczy on każdego, zwłaszcza studentów - powiedziała reporterowi RMF FM Piotrowi Glinkowskiemu jedna z organizatorek akcji.

Największym zaskoczeniem jest oczywiście brak na liście chętnych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Uczelnia tłumaczy się tym, że sama przeprowadzała niedawno podobną akcję, ale w warunkach szpitalnych. Szczególną uwagę przywiązujemy do przeprowadzania tego typu testów w warunkach odpowiednich, odpowiadających standardom sanitarnym - zaznacza rzecznik uniwersytetu.

Do akcji nie zgłosiła się również Politechnika Śląska oraz Akademia Ekonomiczna. Dziś do godziny 18 mogą przebadać się studenci Uniwersytetu Śląskiego.