3 lata i 5 miesięcy bez zawieszenia dla Arkadiusza P. i 3 lata dla Michała O. - to prawomocne już wyroki dla oskarżonych o dokonanie zbiorowego gwałtu na 16-latce w Pietrzykowicach (Śląskie). Wymierzył je Sąd Apelacyjny w Katowicach.

Wyrok jest znacznie surowszy niż kwietniowe pierwszoinstancyjne orzeczenie bielskiego sądu okręgowego, który wymierzył oskarżonym kary w zawieszeniu. Sąd uchylił wyrok I instancji w części dotyczącej poprzedzającego gwałt zbiorowy doprowadzenia nastolatki do obcowania płciowego. W ponownym procesie o to przestępstwo odpowie 5 oskarżonych, wśród nich Arkadiusz P., oskarżony o obydwa czyny.

Do wydarzeń opisywanych w akcie oskarżenia doszło w grudniu 2013 r. Po imprezie w jednym z domu w w Pietrzykowicach na Żywiecczyźnie 16-latka oskarżyła kolegów o gwałt. Dziewczynę nad ranem pozostawili na przystanku. Jej matka zawiadomiła prokuraturę. Wszyscy pochodzą z tzw. dobrych domów. Wśród nich jest Michał O., syn polityka regionalnych struktur PSL - b. wicewojewody i b. członka zarządu woj. śląskiego. Oskarżeni bronili się twierdzeniami, że nie doszło do gwałtu, bo dziewczyna zgodziła się na seks. 

"Młody wiek nie może usprawiedliwiać zachowań przestępczych"

Prok. Agnieszka Michulec mówiła po wyroku dziennikarzom, że materiał dowodowy zgromadzony w trakcie procesu wskazuje, iż wszystkim oskarżonym, także uczestniczącym w pierwszym czynie, można przypisać przestępstwo z art. 197. Tak uznał także w sąd apelacyjny, uwzględniając apelację oskarżyciela i uchylając część wyroku.

Zebrany materiał dowodowy, a w szczególności zeznania pokrzywdzonej i wyjaśnienia oskarżonego Arkadiusza P. wskazują, że pokrzywdzona stawiała opór słowny. Jeden z oskarżanych wówczas wlał jej przemocą alkohol do ust. To należy oceniać w kategoriach użycia przemocy - powiedział sędzia Andrzej Ziębiński w jawnej części ustnego uzasadnienia.

Sąd podzielił też stanowisko oskarżenia, że kary wymierzone w I instancji Arkadiuszowi P. i Michałowi O. są rażąco niewspółmierne - nie przystają ani do stopnia społecznej szkodliwości czynu, ani wysokiego stopnia zawinienia.

Młody wiek nie może usprawiedliwiać zachowań przestępczych, a popełnienie przez oskarżonych tak poważnego przestępstwa, jakim jest zbrodnia zgwałcenia zbiorowego, winno spotkać się z reakcją karną pozostającą w adekwatnej relacji do popełnionego bezprawia i dającą także pokrzywdzone poczucie, że drastyczne naruszenie jej dóbr osobistych nie zostało zbagatelizowane przez ograny wymiaru sprawiedliwości - podkreślił sędzia.


(mn)