Prokuratura w Lublinie potwierdza, że śmierć starszego mężczyzny z województwa świętokrzyskiego to wynik podania skoliny. To właśnie ten preparat był w ampułce, w której miał być corhydron 250.

Mężczyzna chorował na astmę i corhydron przyjmował regularnie. Feralnego dnia po zastrzyku zaczął się dusić i zmarł.

Istnieje niemalże pewność już w tej chwili, że opinia sądowo-lekarska będzie wskazywać, że mamy do czynienia z jednym przypadkiem zgonu, którego obraz kliniczny, objawy, które doprowadziły do tego zgonu wskazują na to, że faktycznie miał mu zostać podany corhydron i lek z takiej ampułki zaordynowano – mówi prokurator apelacyjny w Lublinie Robert Bednarczyk:

Bednarczyk zastrzega, że są to opinie oparte na przekazach ustnych. Formalna opinia ekspertów jeszcze do prokuratury nie dotarła.

O tym, że Bernarda S. zabiła skolina w opakowaniu corhydronu mówili wcześniej specjaliści z Akademii Medycznej w Lublinie. Okazało się, że skolina to jedyny lek, który działa w tak charakterystyczny i niemożliwy do pomylenia z innym specyfikiem sposób: Stosowana jest przed każdym zabiegiem chirurgicznym do zwiotczenia mięśni i nie ma innego leku, który by tak działał jak skolina – mówił prof. Marian Wielosz, kierownik Katedry i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Lubelskiej Akademii Medycznej.

Tego, że to właśnie skolina wywołała śmierć był niemal pewien. Jeżeli pacjent nie zostanie zaintubowany, po każdym podaniu może wystąpić zgon. Ten pacjent nie otrzymał tej pomocy – zapienił Wielosz.

To będzie tragiczna informacja, jeśli się potwierdzi – powiedział RMF FM szef Jelfy Marek Wójcikowski. Zgodnie z naszymi deklaracjami i zgodnie z polskim prawodawstwem podmiot odpowiada za produkty, które są dystrybuowane na rynku i w związku z tym również w tym przypadku Jelfa jest odpowiedzialna za corhydron. Nie wiadomo, czy Jelfa wypłaci odszkodowanie rodzinie Bernarda S.

Ile osób w Polsce zabił wadliwy corhydron 250? Tego nigdy się nie dowiemy – mówił "Dziennikowi" prokurator Andrzej Kuźmicz z Prokuratury Okręgowej w Lublinie. W całym kraju prokuratury wszczęły około 600 postępowań związanych z corhydronem.

Kto jest winien zamiany leków w Jelfie? Na to kluczowe pytanie nadal nie ma odpowiedzi. Prokuratura nie wyklucza, że w fabryce mogło dojść do sabotażu związanego z jej prywatyzacją.