Zamieszanie ze skierowaniami na specjalistyczne badania. Te, wystawione w starym roku przez lekarzy rodzinnych na tomograf komputerowy lub rezonans magnetyczny, będą ważne tylko do końca stycznia. To decyzja Narodowego Funduszu Zdrowia.

Od 1 stycznia na takie kosztowne badania diagnostyczne pacjentów mogą kierować tylko lekarze specjaliści: ortopedzi, neurolodzy czy chirurdzy. Na badania zostaną więc przyjęci tylko ci chorzy, którzy termin mieli wyznaczony na styczeń.

A osoby, którym termin badania wyznaczono na luty i późniejsze miesiące, będą musiały postarać się o nowe skierowania - od tych lekarzy, którzy mogą je wystawiać. To nie będzie proste, bo na wizytę u specjalisty trzeba czekać tygodniami. Ja leczę się na tarczycę. Cały rok nie dostałam się do lekarza - mówi reporterce RMF FM Barbarze Zielińskiej mieszkanka Wrocławia:

Tylko w Akademickim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu na tomograf lub rezonans czeka blisko tysiąc osób. Kolejka jest tak długa, że terminy wyznaczane były dotąd nawet na czerwiec. Od poniedziałku szpital ma jednak powiadamiać pacjentów, którzy otrzymali skierowania od lekarzy pierwszego kontaktu, by postarali się o nowe dokumenty. Taka sytuacja tylko w tej placówce dotyczy blisko pół tysiąca osób.