Nad morzem panuje sztorm do 10 stopni w skali Beauforta - ostrzega IMGW. Obowiązuje tam też ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia, które wydano dla południowo-wschodniej części Bałtyku. Do godzin wieczornych obowiązuje również ostrzeżenie przed silnym wiatrem.

IMGW wydało informację o szalejącym na Bałtyku sztormie, który w porywach może osiągać nawet 10 stopni w skali Beauforta. Obowiązuje również hydrologiczne ostrzeżenie drugiego stopnia dla południowo-wschodniej części Bałtyku. Ponadto w Gdańsku i we Władysławowie instytut zanotował przekroczenie stanu ostrzegawczego wody.

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych.


Nadal mocno wieje

W wielu województwach obowiązują nadal ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem.

Sytuacja pogodowa w Polsce związana jest z niżem "Sabiną". W niedzielę RCB poinformowało, że ten niż - głęboki i rozległy - nadciąga nad Polskę. Jego kulminacja miała nastąpić w nocy.


W niedzielę i poniedziałek strażacy odnotowali w sumie 4839 zdarzeń związanych z silnym wiatrem. Łączny bilans poszkodowanych to trzy ofiary śmiertelne i dwanaście rannych - poinformował rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak.

Do 4240 zdarzeń doszło w poniedziałek - tego dnia strażacy najczęściej interweniowali w województwach podkarpackim (907 zdarzeń), dolnośląskim (699) i małopolskim (550).

W poniedziałek wiatr uszkodził 871 budynków, w tym 607 budynków mieszkalnych. Wszystkie te budynki zostały zabezpieczone przez strażaków. Najwięcej, bo 385 budynków zostało uszkodzonych w województwie podkarpackim - powiedział Frątczak.