A jeśli spojrzeć na statystyki z kilku ostatnich lat, liczba chętnych do kapłaństwa zmniejszyła się o blisko 40 procent. Na przykład jeszcze w 2006 r. na pierwszy rok w seminariach zgłosiło się 1029 osób, rok wcześniej - aż 1145.
Coraz większe pustki widać jeszcze lepiej, gdy liczeni są klerycy ze wszystkich lat studiów. Mniej więcej rok temu w seminariach było 2851 kleryków, a w 2009 r. - 3732.
Ponieważ liczba księży zmniejsza się co roku, seminaria prowadzą specjalne akcje promujące kapłaństwo. W tym celu powstał m.in. spot powołaniowy "Obietnica".
(mal)