Pierwszy polski klub piłkarski zadebiutował na warszawskiej giełdzie. Od dziś inwestorzy mogą kupować akcje Ruchu Chorzów na NewConnect. A te cieszą się całkiem niezłym powodzeniem. Ich kurs wzrósł na otwarciu o ponad 35 procent do 2,30 złotego.

Ruch pozyskał w ofercie prywatnej 1,8 mln złotych. Ale jeszcze kilka miesięcy temu oczekiwano kwoty dwa razy większej. Działacze liczą, że po wejściu na giełdę wzrośnie za to wartość klubowej marki, a „Niebiescy” mają być lepiej postrzegani przez ewentualnych sponsorów. Nie bez znaczenia jest także dzień giełdowego debiutu klubu. Święto Barbórki ma podkreślić jego śląskie pochodzenie.

Chorzowski Ruch jest pierwszym klubem sportowym, który zadebiutował na warszawskiej giełdzie.

To, co w Polsce jest nowością, na Zachodzie staje się już normą. Na europejskich parkietach notowane są takie piłkarskie potęgi jak Juventus Turyn, Chelsea Londyn czy Manchester United.

Historia Ruchu Chorzów sięga 1920 roku. Klub już czternastokrotnie świętował zdobycie tytułu mistrza Polski. Pięciokrotnie cieszył się także z wicemistrzostwa. Trzy razy "Niebiescy" zdobywali puchar Polski, a w latach 70. dwukrotnie dotarli do ćwierćfinałów europejskich pucharów. Ruch Chorzów jest 55. spółką, która w tym roku zadebiutowała na NewConnect i jednocześnie 79. notowaną na tym rynku