Rzecznik praw obywatelskich zapowiedziała przeprowadzenie wizytacji w ośrodku w Gostyninie, w którym mają być izolowani najgroźniejsi przestępcy po odsiedzeniu wyroku więzienia. RPO bada też konstytucyjność ustawy o bestiach, która daje możliwość zamknięcia przestępców w ośrodku.

Wizytację chcemy przeprowadzić jak najszybciej i zgodnie z procedurą - poinformowała Irena Lipowicz. Dodała, że wizytacja odbędzie się w ramach Krajowego Mechanizmu Prewencji.

RPO zaznaczyła również w rozmowie z dziennikarzami, że z chwilą ogłoszenia ustawy podjęła "dogłębne badanie jej konstytucyjności, jak również zgodności z innymi unormowaniami, m.in. z zakresu medycznego". Prace trwają, prowadzone są analizy prawne i konsultacje, wkrótce rzecznik przedstawi swoje stanowisko - powiedziała. Dyskusja wokół tej ustawy, zgłaszane liczne argumenty i wątpliwości - to jest jedna z najważniejszych debat w ostatnich latach w Polsce dotycząca praw człowieka i granic naszych wolności. Ważne, że ta debata odbywa się publicznie - zaznaczyła. Dodała, że "rozważenie złożenia wniosku do TK, dokonanie analiz i podjęcie decyzji to jest kilka tygodni ciężkiej pracy. Taki wniosek to jest zwykle 30-40 stron bardzo skomplikowanej argumentacji prawnej". Najpierw analiza, a potem decyzja co do wniosku - podsumowała.

Jest 9 wniosków o umieszczenie w Gostyninie

Ustawa o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób - czyli tzw. ustawa o bestiach - weszła w życie 22 stycznia. Umożliwia ona na mocy decyzji sądu zastosowanie wobec takiej osoby, już po odbyciu przez nią kary więzienia (odbywanej w systemie terapeutycznym), nadzoru prewencyjnego lub leczenia w ośrodku zamkniętym utworzonym w Gostyninie. Jest już pierwszych 9 wniosków o umieszczenie w tym ośrodków skazanych, którym kończą się wyroki.

Kancelaria Prezydenta: Wniosek do TK przygotowywany

O rozważenie skierowania do Trybunału Konstytucyjnego tej ustawy zwróciła się do RPO Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Wcześniej skierowanie ustawy do TK zapowiedział prezydent Bronisław Komorowski. Jak dotąd tego nie zrobił.

W środę szefowa jego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek poinformowała, że wniosek do Trybunału jest przygotowywany. Materia jest skomplikowana, prezydent - podpisując ustawę - ważył z jednej strony racje, obawy opinii publicznej związane z zapewnieniem bezpieczeństwa, z drugiej strony - że rzeczywiście pojawiły się istotne wątpliwości natury konstytucyjnej. W związku z powyższym prezydent podpisał ustawę, ale zapowiedział skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego i taki wniosek jest przygotowywany - wyjaśniła.