Termin rozliczenia się z fiskusem zbliża się wielkimi krokami, na złożenie PIT-ów zostały już niecałe dwa tygodnie. Na szczęście, podatkowe formalności można dopełnić przez Internet - nawet nie wychodząc z domu. Pomocne na pewno są też specjalne programy komputerowe do obliczania PIT-ów. Warto pamiętać także o odliczeniach od podatku.

Dla podatników dostępne są cztery ulgi: internetowa, rehabilitacyjna, dla krwiodawców i prorodzinna. Najpopularniejsza z nich jest właśnie ulga internetowa w wysokości 760 zł. Na zwrot podatku w wysokości 2280 zł mogą liczyć korzystający z ulgi rehabilitacyjnej.

Reporter RMF FM Maciej Grzyb sprawdził jakie są warunki skorzystania z ulgi prorodzinnej. Dzięki niej można zrekompensować całoroczne wydatki na dzieci. Za każde dziecko, które mamy, od podatku możemy odliczyć 1173,70 zł. Schemat postępowania jest bardzo prosty, sprawa komplikuje się jednak, gdy zadamy sobie pytanie: „kiedy dziecko nie jest już dzieckiem?”. Grzegorz Grochownia, konsultant KPMG, wyjaśnia, że pojęcie „dzieci” zostało podzielone na trzy kategorie: dzieci niepełnoletnie, dzieci uczące się i dzieci niepełnosprawne:

Ze specjalnej ulgi mogą też skorzystać krwiodawcy. Mogą odliczyć po 130 zł za każdy litr oddanej krwi.