Michaił Chodorkowski, były szef koncernu Jukos, zakończył głodówkę. W ten sposób protestował przeciwko złemu traktowaniu jego kolegi, ciężko chorego byłego wiceszefa Jukosu. Wasiliej Aleksanian, chory na raka i AIDS, dostał w końcu zgodę na przeniesienie i leczenie w cywilnej klinice.

Chodorkowski chciał poprzez swą głodówkę skłonić władze, by zapewniły 36-letniemu byłemu wiceprezesowi Jukosu Wasilijowi Aleksanianowi odpowiednie leczenie. Pod koniec ubiegłego tygodnia chory na raka i AIDS Aleksanian otrzymał zgodę na przeniesienie ze

szpitala więziennego na leczenie do specjalistycznej kliniki.

Kończę swój strajk głodowy w związku z przeniesieniem Aleksaniana do cywilnej kliniki - oznajmił Chodorkowski w oświadczeniu, zamieszczonym za pośrednictwem swych prawników na stronie internetowej www.khodorkovsky.ru.

Chodorkowski, który zrobił fortunę podczas przekształceń własnościowych po upadku ZSRR, odsiaduje w obozie pracy na Syberii wyrok 9 lat więzienia za przestępstwa podatkowe. Od początku odrzucał wysunięte wobec niego oskarżenia, uważając je za sfabrykowane i politycznie umotywowane.

Aleksanian jest oskarżony o zagarnięcie mienia na kwotę 12 mld rubli, pranie brudnych pieniędzy i uchylanie się od płacenia podatków. On także nie przyznaje się do winy.