Z uwagi na ważny interes bezpieczeństwa państwa zdecydowałem o zawieszeniu do odwołania ruchu na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach - poinformował w czwartek szef MSWiA Mariusz Kamiński. Według źródeł dziennikarza RMF FM, to odpowiedź na skazanie Andrzeja Poczobuta i inne działania reżimu białoruskiego wobec mniejszości polskiej.

Kamiński poinformował w czwartek na Twitterze, że z uwagi na ważny interes bezpieczeństwa państwa zdecydował o zawieszeniu do odwołania ruchu na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach.

Ruch ma zostać zawieszony od 10 lutego od godz. 12.

Odpowiedź na skazanie Poczobuta

Jak nieoficjalnie ustalił dziennikarz RMF FM Mariusz Piekarski, zamknięcie przejścia to odpowiedź na wczorajszy wyrok reżimu Alaksandra Łukaszenki w sprawie Andrzeja Poczobuta oraz represje Mińska wobec mniejszości polskiej.

To opcja atomowa i sygnał, że możemy całkowicie odciąć Białoruś od Zachodu - mówią źródła naszego dziennikarza w rządzie. Nie są więc wykluczone decyzje dotyczące kolejnych przejść granicznych - w Terespolu i Kukurykach.

Minister Mariusz Kamiński poinformował też, że kazał przygotować wnioski o wpisanie na listę sankcyjną kolejnych osób związanych z reżimem w Mińsku.

Andrzej Poczobut - członek zarządu zdelegalizowanego przez białoruskie władze Związku Polaków na Białorusi i znany dziennikarz, współpracujący m.in. z "Gazetą Wyborczą" i TVP Polonia, od 25 marca 2021 r., przebywał w białoruskim areszcie.

Władze Białorusi zarzucały Andrzejowi Poczobutowi "podżeganie do nienawiści", a jego działaniom - polegającym na kultywowaniu polskości i publikowaniu artykułów historycznych, przypisano znamiona "rehabilitacji nazizmu". W październiku 2022 r. został przez władze wpisany na białoruską listę "osób zaangażowanych w działalność terrorystyczną". 

Kluczowe przejście

Osobowo-towarowe przejście graniczne Bobrowniki-Bierestowica znajduje się w województwie podlaskim. Z Białegostoku prowadzi do niego droga krajowa nr 65.

Od ponad kilkunastu miesięcy Bobrowniki były jedynym w Podlaskiem drogowym przejściem granicznym obsługującym ruch towarowy z Białorusią i w ogóle jedynym w Podlaskiem czynnym drogowym przejściem granicznym z Białorusią. W listopadzie 2021 roku - z powodu kryzysu migracyjnego - zawieszono odprawy na sąsiednim przejściu w Kuźnicy i do tej pory ich nie przywrócono.