177 górników protestuje obecnie pod ziemią w kopalniach – przekazała Polska Grupa Górnicza. Nadal, mimo prowadzonych negocjacji, brak jest porozumienia między związkowcami a rządową delegacją. W Katowicach zebrały się dwa zespoły, które mają pracować nad rozwiązaniami dla kopalń.

Do akcji protestacyjnej dołączyła dziś kopalnia Jankowice w Rybniku - wynika z informacji przekazanych przez śląsko-dąbrowską Solidarność. W tym zakładzie podziemnym protest prowadzi 14 górników. Akcje protestacyjne trwają łącznie w 8 kopalniach. 

Według danych górniczej Solidarności po godz. 9. rano w podziemnym proteście w śląskich kopalniach brało udział ok. 200 górników. Po południu, po zakończeniu pierwszej zmiany, liczba protestujących ma wzrosnąć do ponad pół tysiąca. Część górników bierze udział w akcji od poniedziałku, inni dołączają tylko na pewien czas.

W Katowicach toczą się negocjacje dotyczące zasad i tempa transformacji górnictwa i energetyki oraz planu restrukturyzacji Polskiej Grupy Górniczej. Jak dowiedziała się reporterka RMF FM Anna Kropaczek, w pierwszej kolejności zebrały się dwa odrębne zespoły do spraw Polskiej Grupy Górniczej i Tauronu. Grupy mają pracować nad szczegółowymi rozwiązaniami dla kopalń tych spółekEfekty działań jednostek oceni po południu zespół główny. Na razie górnicy nie zawieszają protestu. Nadal aktualna jest też zapowiedź piątkowej manifestacji w Rudzie Śląskiej. 

W czwartek o 17.00 strony ponownie spotkają się podczas rozmów plenarnych w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, by zapoznać się z efektami prac zespołów i prowadzić dalsze negocjacje. 

Uczestnicy rozmów nie chcieli przewidywać, czy możliwe jest zawarcie porozumienia jeszcze w czwartek, czy też rozmowy przesuną się na kolejny dzień. O tym, że intencją obu stron jest zawarcie porozumienia, zapewniał po nocnych rozmowach przewodniczący delegacji rządowej, wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.

Po wtorkowych negocjacjach nadal brak porozumienia

Podczas zakończonych w nocy rozmów związkowców z delegacją rządową nie podpisano porozumienia. Uzgodniono jednak, że transformacja górnictwa i energetyki potrwa od 30 do 40 lat.

Tydzień temu związkowcy powołali Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy (MKPS) i ogłosili pogotowie strajkowe. 

Górnicy liczyli na udział w negocjacjach premiera Mateusza Morawieckiego. Ostatecznie przystali na rozmowy z delegacją, mającą pełnomocnictwa szefa rządu do prowadzenia negocjacji. Wtorkowe, trwające blisko 11 godzin, rozmowy zakończyły się jednak bez konkretnych ustaleń.