Aż 10 stopni Celsjusza zobaczymy na termometrach w najbliższy weekend. To wyjątkowe wartości jak na tę porę roku. Czy pogoda będzie równie zaskakująca w Boże Narodzenie? Czy wigilijną kolację zjemy oglądając biały puch za oknem? Sprawdziliśmy dla Was prognozę długoterminową.

Pierwszy tydzień grudnia rozpoczął się wyjątkowo jak na tę porę roku ciepło. Na termometrach pojawiło się w niektórych częściach kraju aż 13 stopni Celsjusza. Po cieplejszych poniedziałku i wtorku przyszło lekkie ochłodzenie, jednak na kolejny wzrost temperatury będziemy mogli liczyć już w nadchodzący weekend. Jak prognozuje IMGW, wówczas temperatura może sięgać nawet 10 stopni.

Prognoza długoterminowa

Pogoda na czwartek. Jak prognozuje IMGW, temperatura maksymalna wyniesie od 0 stopni na Podhalu i Suwalszczyźnie do 5 stopni na Dolnym Śląsku. W dzień zachmurzenie będzie duże, ale możliwe są też większe przejaśnienia i rozpogodzenia - zwłaszcza na wschodzie. Z zachodu ku centrum powoli będzie przemieszczać się strefa słabych opadów śniegu, przechodzących w deszcz ze śniegiem i deszcz. Zarówno rano, jak i wieczorem w pasie centralnym od Kaszub po Górny Śląsk możliwe opady marznącego deszczu, powodujące gołoledź. Wiatr z reguły słaby i umiarkowany, na wybrzeżu porywisty.

W nocy z czwartku na piątek temperatura minimalna od -3 stopni na Podhalu i -2 stopni na wschodzie do 5 stopni na plusie miejscami na zachodzie. Zachmurzenie duże, w zachodniej połowie kraju możliwe okresowe opady deszczu. Na wschodzie opady śniegu lub śniegu z deszczem, w rejonie pasa centralnego możliwy deszcz. Uważajcie, w rejonie od Pomorza i Warmii, przez centrum, po Małopolskę i Podbeskidzie może pojawić się gołoledź powstała na skutek marznących opadów. W nocy mocniej powieje na północy i południu kraju. W Karpatach porywy wiatru do 80 km/h.

Pogoda na piątek

W dzień temperatura od 1 stopnia na południowym wschodzie do 10 stopni Celsjusza na zachodzie. Na przeważającym obszarze kraju okresowe opady deszczu, na wschodzie i w dolinach karpackich możliwy także śnieg lub marznący deszcz, powodujący gołoledź. Zachmurzenie będzie duże, wiatr umiarkowany i porywisty. Na zachodnim wybrzeżu porywy mogą sięgać 65 km/h, w Karpatach - nawet 100 km/h. W nocy z piątku na sobotę temperatura minimalna od 2 stopni na wschodzie do 6 stopni Celsjusza na północy i zachodzie kraju. Lokalnie na Podhalu spadek temperatury poniżej zera.

Pogoda na sobotę i niedzielę

Jak przewiduje IMGW, w weekend temperatura maksymalna wyniesie od 4 stopni na wschodzie do 9 stopni na południowym zachodzie. Chłodniej będzie na Podhalu. Tam lokalnie temperatura w dzień może wynieść zaledwie 2 stopnie Celsjusza. W sobotę i w niedzielę zachmurzenie duże, możliwe okresowe opady deszczu. Wiatr umiarkowany, czasem porywisty. W niedzielę na zachodzie silniejsze porywy mogą sięgać nawet 60 km/h. W nocy z niedzieli na poniedziałek temperatura minimalna od 0 stopni na wschodzie do 5 stopni na krańcach północno-zachodnich. Lokalnie na Podhalu w nocy spadek temperatury do -3 stopni Celsjusza.

Pogoda na poniedziałek

W dzień temperatura maksymalna od 1 stopnia na północnym wschodzie o 6 stopni Celsjusza na północnym zachodzie. Na Podhalu nadal najchłodniej - w dzień temperatura może wynieść lokalnie zaledwie -1 stopień. W poniedziałek zachmurzenie duże. Pojawią się opady deszczu i deszczu ze śniegiem, w górach i rejonach podgórskich - śnieg. Wiatr umiarkowany, w zachodniej części kraju porywisty. Na Pomorzu także mocniej powieje - tam porywy wiatru do 60 km/h. W nocy z poniedziałku na wtorek temperatura minimalna od -2 stopni na północnym wschodzie do 4 stopni na północnym zachodzie, na Podhalu do -5 stopni.

Pogoda na wtorek

Temperatura maksymalna od 0 stopni Celsjusza na północnym wschodzie do już tylko 5 stopni na północnym zachodzie, na Podhalu w dzień spadek temperatury do nawet -1 stopnia. W całym kraju możliwy deszcz i deszcz ze śniegiem, na południu i wschodzie opady śniegu. Zachmurzenie  duże, wiatr umiarkowany, nad morzem porywisty. W nocy z wtorku na środę temperatura minimalna od -2 stopni na północnym wschodzie do 2 stopni na plusie na północnym zachodzie. Lokalnie na Podhalu możliwe -6 stopni Celsjusza.

Czy śnieg pojawi się na Święta?

Jak wynika z prognozy IMGW, w kolejnych dniach po nadchodzącym weekendzie temperatura będzie stopniowo coraz bardziej spadać. W prognozie także coraz częściej zaczną pojawiać się opady śniegu. Jednak czy do świąt Bożego Narodzenia zima zdąży zadomowić się w Polsce na dobre? Sprawdziliśmy prognozę długoterminową AccuWeather, która pokazuje, że do Świąt nie czekają nas żadne spektakularne rewolucje w pogodzie. Temperatura będzie utrzymywać się na stałym poziomie, w prognozie dla chłodniejszych rejonów kraju znajdują się również opady śniegu. Tuż przed Świętami - w okolicach 22 grudnia - sporo śniegu, bo nawet ponad 15 centymetrów, może spaść na południowym wschodzie.

Prognoza na Wigilię. Według prognoz AccuWeather 24 grudnia temperatura maksymalna w większości kraju wyniesie od około -2 do 0 stopni, w nocy temperatura minimalna przeważnie od -6 do -8 stopni Celsjusza, na południu w Wigilię możliwe również opady śniegu. Najcieplej będzie na północy, gdzie temperatura w dzień wyniesie około 1 stopnia, w nocy do -3 stopni.

Prognoza na Boże Narodzenie


25 grudnia zapowiada się podobnie jak Wigilia. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od -3 stopni we wschodniej części kraju do 2 stopni na plusie na wybrzeżu. Według prognoz AccuWeather pierwszy dzień Świąt przyniesie też większe szanse na śnieg. Niewielkie opady mogą pojawić się w całym kraju, bardziej intensywne będą w górach. Dodatkowo na wybrzeżu prognozowany jest silniejszy wiatr. Temperatura minimalna od 0 do -6 stopni Celsjusza, na Podhalu w nocy nawet -9 stopni.

Prognoza na drugi dzień Świąt

26 grudnia będzie najprawdopodobniej ostatnim tak chłodnym dniem w grudniu. Tuż po Świętach temperatura wzrośnie, a mróz nieco odpuści. Przelotne opady śniegu w drugi dzień Świąt możliwe na północnym zachodzie kraju. Temperatura maksymalna w dzień od -1 do 3 stopni Celsjusza, chłodniej w górach. Temperatura minimalna od -1 do -6 stopni. W ostatnich dniach grudnia natomiast temperatura maksymalna w części kraju może wynieść 5-6 stopni na plusie.


Autor: SM

Oprac.