Dziennikarze RMF po raz drugi jadą do miast, o których w mediach nie mówi się wcale lub bardzo niewiele. Na przykład takich jak Leszno, Piła, Konin czy Kalisz, niegdyś miast wojewódzkich.

Miasto Konin "umiera" - tak napisała do nas mieszkanka Konina Danuta. Od wczoraj - na przykładzie Wielkopolski - zastanawiamy się jak sobie radzą byłe miasta wojewódzkie.

Czy Koninowi pomoże drogowa rewolucja? Nowa trasa i most na Warcie pochłoną 200 milionów złotych. Budowa ma ruszyć już za kilka dni. Czy prace potoczą się tak szybko, jak ekspresowo – jak na polskie warunki – załatwione formalności, to się jeszcze okaże. Posłuchaj relacji Witolda Odrobiny:

Oczekiwania dotyczące nowej drogi są tak duże, że jeden z mieszkańców zapłacił tysiąc złotych, by jako pierwszy pokonać Wartę nowym mostem.

Od kiedy Leszno nie jest stolicą województwa, przestało też być interesujące dla inwestorów. Dopiero teraz, po kilku latach zapaści, wychodzi na prostą. A widać to najlepiej na ulicy Spółdzielczej, którą sami mieszkańcy nazywają Szwedzką. Był tam reporter RMF Łukasz Wysocki:

Po zdegradowaniu Piły do miasta powiatowego, zlikwidowane zostało jedyne połączenie kolejowe ze stolicą - napisała do nas pani Iwona. Mieszkańcy Piły narzekają na brzydki zapach unoszący się z pobliskiego zakładu utylizacyjnego. Ale nie tylko to jest tematem numer jeden zajmującym mieszkańców Piły.

Gorące dyskusje wzbudzają także poprawki herbu miasta. Symbol miasta - jeleń - od dwóch lat jest zmieniany. Teraz radni chcą zakończyć sprawę w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Korekta herbu to poważne zadanie, bo za PRL-u jeleń stracił historyczną koronę, ale też to, co odróżnia go od łani:

A my czekamy na wasze e-maile i opinie. Jak jest naprawdę? Piszcie na adres naszej redakcji redakcja@rmf.fm