Pierwsze plastikowe dowody osobiste skończyły 10 lat i straciły ważność. Bez ważnego dokumentu tożsamości nie podpiszemy żadnej umowy, nie dostaniemy kredytu i nie odbierzemy poleconej przesyłki na poczcie. Spośród trzydziestu tysięcy szczecinian, którzy na początku 2001 roku odebrali nowy, plastikowy dowód, ponad 1600 powinno wymienić dokument, ale wciąż tego nie zrobili.

Dowód osobisty służy nam wyłącznie do noszenia w portfelu i wyciągania go z niechęcią przy różnych urzędowych okazjach. Nikt go uważnie nie studiuje i nie zauważa mijającej daty ważności. Po prostu tego się nie sprawdza na co dzień. Używa się go, kiedy jest potrzebny - mówili zgodnie mieszkańcy Szczecina, z którymi rozmawiał reporter RMF FM Grzegorz Hatylak.

O wymianę dowodu trzeba wystąpić nie później niż na 30 dni przed upływem terminu ważności, bo tyle trwa jego wykonanie. W Szczecinie wciąż 3000 tysiące mieszkańców ma zielone książeczkowe dowody - nieważne od 3 lat. Jeżeli bez dowodu tożsamości wytrzymają do lipca, dostaną już nowe - z mikroczipem.