W naszym kraju jest zaledwie 300 geriatrów – podaje „Dziennik Polski”. Choć w najbliższych latach ta liczba powinna wzrosnąć, to i tak nie pokryje ona zapotrzebowania na specjalistów od opieki nad ludźmi w podeszłym wieku.

W ciągu 5 lat przybędzie ich 40. To bardzo mało, tym bardziej, że społeczeństwo się starzeje - informuje "Dziennik Polski".

W ciągu najbliższych 5 lat w Polsce przybędzie zaledwie 40 geriatrów. To bardzo mało, biorąc pod uwagę fakt, że polskie społeczeństwo się starzeje. Cytowany przez gazetę profesor Tomasz Grodzicki, krajowy konsultant z dziedziny geriatrii twierdzi wręcz, że system profesjonalnej opieki nad starszymi ludźmi w Polsce nie istnieje. Podkreśla, że pod tym względem nasz kraj jest na szarym końcu Europy.

Grodzicki twierdzi, że w szpitalach powinno się tworzyć oddziały przejściowe dla najstarszych pacjentów, nastawione przede wszystkim na szeroko rozumianą rehabilitację. Jego zdaniem niezbędne jest także usprawnienie pielęgniarskiej opieki domowej. Ekspert przyznaje, że w tej ostatniej kwestii się poprawiła, ale wciąż pozostaje wiele do zrobienia.

Najczęstszymi schorzeniami u osób w podeszłym wieku są nadciśnienie tętnicze i niewydolność serca. Trzeba też pamiętać, że starsi mają zazwyczaj więcej niż jedną chorobę: 30 procent ma 4 lub więcej schorzeń i przyjmuje ok. 5 leków.

(mn)