Naród pije na potęgę. Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wypijamy nawet 17 milionów litrów wódki miesięcznie. Najbardziej rozpitym województwem jest łódzkie. Zaraz po nim jest Śląsk.

Piję rzadko, ale po to, żeby się upić - przyznał szczerze reporterce RMF FM jeden z mężczyzn w pubie na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi. Podobno jesteśmy na pierwszym miejscu w Europie pod względem ciągu ogródków piwnych - zaznaczył drugi. Alkoholowe upodobania łodzian sprawdzała Agnieszka Wyderka:

Drugie miejsce w statystykach zajmuje Śląsk. Katowicki reporter RMF FM Tomasz Bandura weryfikował te dane w jednym ze sklepów nocnych:

Co roku GUS bada budżety gospodarstw domowych. Z danych wynika, że Polacy zawsze zaniżają wydatki na wódkę i papierosy. Wstydzą się przyznawać przed innymi, że wydali pieniądze na używki.

Rocznie na alkohol Polacy wydają 8,5 miliarda złotych. Najczęściej sięgają po kieliszek z powodu pracy lub jej braku. Niepokoi fakt, że lawinowo rośnie liczba pijących kobiet. Najwięcej piją osoby w wieku od 30 do 49 lat. Specjaliści szacują, że w całym kraju uzależnionych od alkoholu jest 800 tysięcy osób. Z zachodniopomorskimi policjantami rozmawiał reporter RMF FM Paweł Żuchowski: