Poważne utrudnienia czekają w ten weekend kierowców w Krakowie. Z okazji obchodów 10-lecia Wspólnoty Demokracji do miasta przyjedzie ponad 100 zagranicznych delegacji. Łącznie pojawić się ma ponad 600 osób z całego świata, w tym sekretarz stanu USA Hillary Clinton.

Pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. bezpieczeństwa imprez sportowych i miejskich imprez masowych Adam Młot poinformował, że utrudnienia w ruchu samochodowym i pieszym, zakazy postojów i zamknięte ulice będą w okolicach obiektów, w których uczestnicy spotkania zostaną zakwaterowani oraz będą obradować. To prestiżowa impreza o najwyższej randze, która będzie promować Kraków na całym świecie, wiążą się jednak z nią ograniczenia, które musimy ponieść - ocenił Młot.

Utrudnienia potrwają od 1 do 4 lipca

Pierwsze ograniczenia pojawiły się w czwartek, 1 lipca. Od godz. 16.00 obowiązuje zakaz wjazdu na ulicę Powiśle (do placu Na Groblach). Od piątku (2 lipca) do niedzieli (4 lipca) zostanie wprowadzony zakaz zatrzymywania się przy hotelach: Radisson Blu (od strony ul. Zwierzynieckiej i ul. Straszewskiego), Copernicus (ul. Kanonicza), Holiday Inn (ul. Wielopole) i Grand Hotel (ul. Sławkowska).

Zakaz zatrzymywania się i postoju wprowadzony będzie też w okolicach Opery Krakowskiej. Od czwartku, 1 lipca, od godz. 16.00 na parkingu przed budynkiem PKP koło ronda Mogilskiego. Od piątku (2 lipca) do niedzieli (4 lipca) zakaz zatrzymywania się i postoju będzie obowiązywał na ulicach: Ariańskiej, Borowickiej, Lubicz i Topolowej. W tym okresie zamknięte dla ruchu będą odcinki ulic Topolowej i Borowickiej.

Ruch może zostać czasowo wstrzymany

W sobotę, 3 lipca zakaz zatrzymywania się i postoju wprowadzony będzie na ulicach przyległych do Teatru im. Słowackiego oraz Starego Teatru: św. Tomasza, placu Szczepańskim, Szczepańskiej, Jagiellońskiej i Szpitalnej. Czasowe utrudnienia w ruchu mogą się pojawić na trasie dojazdowej do centrum miasta z lotniska w Balicach, na ulicach Mirowskiej, Księcia Józefa, Kościuszki i Zwierzynieckiej. Jak zapewnia policja, nie jest przewidywane całkowite zamykanie tego ciągu drogowego, ale w związku z przejazdami kolumn gości na jakiś czas ruch może być wstrzymany.

Przyjadą do Krakowa z całego świata

W konferencji z okazji 10-lecia Wspólnoty Demokracji w Krakowie uczestniczyć będzie ponad 60 ministrów spraw zagranicznych z całego świata, w tym sekretarz stanu USA Hilary Clinton, a także parlamentarzyści, działacze, w sumie kilkaset osób. Gospodarzem przedsięwzięcia jest szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. W Krakowie uczestnicy konferencji mają się zastanawiać nad rolą demokracji we współczesnym świecie. Dyplomaci będą też rozmawiać o roli kobiet w promowaniu demokracji.

Wręczą Nagrodę im. Bronisława Geremka

W trakcie spotkania odnowiona zostanie Deklaracja Warszawska, a także przyjęta mapa drogowa działań społeczności międzynarodowej w zakresie wspierania demokracji. Mapa ta pozwoli na zdefiniowanie zadań Wspólnoty Demokracji na najbliższe lata. Po raz pierwszy wręczona także zostanie Nagroda im. Bronisława Geremka dla działaczy na rzecz demokracji. Część ministrów wraz z Sikorskim odwiedzi były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz.

Wspólnota Demokracji jest międzyrządową organizacją skupiającą ponad 100 państw, której celem jest promocja demokracji i umocnienie instytucji demokratycznych na całym świecie. Została zainicjowana w 2000 roku przez prof. Bronisława Geremka i Madeleine Albright. Stały Sekretariat Wspólnoty Demokracji od 2009 roku ma swoją siedzibę w Warszawie.