Do końca roku wszystkie szpitale w Polsce wstrzymają planowe przyjęcia - zapowiada Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. Związkowcy alarmują, że placówki wykorzystały już wszystkie kontrakty i nie mają pieniędzy na leczenie pacjentów. Jak usłyszała reporterka RMF FM Kamila Biedrzycka, w 67 szpitalach, które z powodu braku pieniędzy nie przyjmują już pacjentów, trwa strajk.

OZZL twierdzi, że strajk zafundował Polakom Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia. Związkowcy narzekają, że od dwóch lat premier nie chce się z nimi spotkać w sprawie limitów. Mimo obietnic złożonych podczas rozmów na „białym szczycie” nie chce też słyszeć o podwyżce składki zdrowotnej.

Czy rzeczywiście możemy pozwolić w państwie demokratycznym, żeby rząd takie rzeczy wyczyniał? Polacy nie zasłużyli sobie na taką służbę zdrowia - mówią związkowcy. Lekarze proszą o pomoc i mediację prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jeśli szpitale nie dostaną dodatkowego zastrzyku pieniędzy, pacjenci nie zostaną przyjęci do szpitala. Nie będą także mogli zapisać się do poradni medycznych.