W Dolinie Pięciu Stawów Polskich w Tatrach będzie można wypożyczyć sprzęt do turystki zimowej. Od grudnia turyści będą mogli szusować na nartach skitourowych w sercu Tatr albo chodzić w rakietach śnieżnych po zamarzniętych stawach.

Mamy raki, czekany, sprzęt lawinowy czy narty do poruszania się po górach - mówi Damian Wilczyński z wypożyczalni

W tym roku w Tatrach będzie można wypożyczyć między innymi: narty skitourowe z kijkami i butami, rakiety śnieżne, raki, czekany oraz zestawy lawinowe - sondy, łopatki i detektory. Narciarze skitourowi będą mogli przejść np. z Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Szpiglasową Przełęcz do Morskiego Oka lub przez Zawrat do Doliny Gąsienicowej. Po wycieczce turyści będą mogli oddać sprzęt w specjalnym punkcie w Zakopanem. W schronisku w Pięciu Stawach turyści będą mogli zapoznać się z trasami i szlakami udostępnionymi przez Tatrzański Park Narodowy dla narciarzy.

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przestrzegają, że narciarstwo skitourowe nie jest atrakcją dla każdego, ale dla tych, którzy posiadają spore doświadczenie w zimowej turystyce. Jest to połączenie zjazdu narciarskiego z wędrówką na nartach oraz wspinaczką zimową. Mniej zaprawione osoby będą mogły wypożyczyć rakiety śnieżne - i o ile pozwolą na to warunki atmosferyczne - przejść po tafli Wielkiego Stawu Polskiego.

Miłośnicy tatrzańskiej turystyki zimowej mogą także skorzystać z bezpłatnych kursów lawinowych, które będą organizowane w Dolinie Pięciu Stawów Polskich co weekend, od połowy stycznia do końca kwietnia. Podczas spotkań będzie się można dowiedzieć, jak się zachować w przypadku zejścia lawiny oraz nauczyć się obsługi sprzętu lawinowego.