Co najmniej do późnego popołudnia na miejscu wczorajszego pożaru w Nowej Białej na Podhalu pracować będą służby. Ogień uszkodził 44 budynki, w tym 21 domów mieszkalnych. Na miejscu obraduje sztab kryzysowy. Do Nowej Białej przyjechał również premier Mateusz Morawiecki, który zadeklarował pomoc dla mieszkańców. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie pożaru.

Pożar wybuchł wczoraj wieczorem w Nowej Białej na Podhalu. Ogień objął powierzchnię około 1 hektara, na której znajdowała się zwarta zabudowa - budynki mieszkalne były połączone z gospodarczymi. W różnym stopniu zniszczonych zostało 21 domów oraz 23 budynki gospodarcze, część z nich była drewniana. 

Poszkodowanych zostało 9 mieszkańców. W stanie dobrym, głównie z poparzeniami i podtruciami, trafili do szpitali. Jedna osoba została zabrana przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, ponieważ spadła z dachu i złamała kręgosłup. Dymem podtruł się także jeden strażak ochotnik, który po badaniach wrócił już do domu. 

Domy musiało opuścić 112 osób, które schroniły się głównie u rodzin i znajomych.Wielka akcja gaśnicza

W kulminacyjnym momencie w akcji gaśniczej, która została już zakończona, brało udział 107 zastępów straży pożarnej, czyli ponad 400 strażaków z kilku małopolskich powiatów. 

W związku z tym, że rozmiar strat jest dosyć znaczny, wydałem dyspozycję komendantowi wojewódzkiemu w taki sposób, aby zabezpieczył odpowiednie siły i środki, aby szybko poprowadzić całą akcje, w taki sposób, aby osoby, które zostały poszkodowane, mogły przystąpić do porządkowania tego terenu - przekazał wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który od wczoraj jest w Nowej Białej. 

Na miejscu pojawili się przedstawiciele Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy także niosą pomoc poszkodowanym. Jest ich około 100 - dodał. 

W Nowej Białej cały czas pracuje także sztab kryzysowy. Spalone domy i zabudowania gospodarcze są pilnowane przez policję, a osoby postronne nie są wpuszczane w ich w pobliże. W centrum wsi obok kościoła i Centrum Kultury Słowackiej zostały ustawione trzy strażackie namioty. Ulica, na której w sobotę szalał pożar, jest zamknięta i pilnowana przez funkcjonariuszy. 

Jest śledztwo

Prokuratora rejonowa w Nowym Targu wszczęła śledztwo w sprawie pożaru. Ekipy śledcze przystąpiły do oględzin budynków, które strawił ogień - dowiedział się dziennikarz RMF FM Krzysztof Zasada.

Poza prokuratorem i biegłym z dziedziny pożarnictwa w ekspertyzach uczestniczy ponad 20 policjantów - specjalistów kryminalistycznych. Obszar o powierzchni około hektara jest ogrodzony. Wstęp do tej części wsi może być ograniczony nawet kilka dni.

Punkt pomocy

W miejscowej szkole zorganizowany został punkt pomocy. Pomoc dla poszkodowanych zadeklarowali także właściciele pensjonatów. W gotowości są psychologowie, którzy mogą udzielić wsparcia tym, którzy go potrzebują. 

Ruszyła także wypłata zasiłków po 6 tys. zł dla poszkodowanych rodzin na pierwsze potrzeby. W najbliższych dniach będą wypłacane odszkodowania, bo według zapowiedzi decyzje PZU mają być wydawane do 24 godzin, czyli w przeciągu kilku dni pieniądze powinny być na kontach poszkodowanych osób.

Pomoc zadeklarował również premier Mateusz Morawiecki, który około godz. 8 dotarł do Nowej Białej. 

Nikogo nie zostawiamy w potrzebie, gdy jego życie płonie. Zrobiliśmy wszystko, aby rodziny z Podhala miały dach nad głową. Wojsko natychmiast zaangażowało się w akcję pomocy. Rozmawiałem w tej sprawie z ministrem Mariuszem Kamińskim i z ministrem Mariusz Błaszczak oraz z wojewodą małopolskim. To nie była łatwa akcja ratunkowa, ale opanowaliśmy żywioł. Bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym w jej przeprowadzenie. Świetna robota! - napisał polityk. 

"Dzięki opiece Opatrzności i bohaterstwu Strażaków nikt nie zginął. Premier Morawiecki zapewnił mnie, że rannym i pogorzelcom udzielana jest stosowna pomoc i wsparcie" - napisał z kolei prezydent Andrzej Duda na Twitterze. 


Obecnie nie wiadomo, ile zwierząt gospodarskich ucierpiało w pożarze - krowy w momencie wybuchu pożaru były jeszcze na pastwiskach.

Jak pomóc poszkodowanym?

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski ogłosił, że w przyszłą niedzielę 27 czerwca przed kościołami zorganizowana będzie zbiórka ofiar na rzecz poszkodowanych w pożarze mieszkańców Nowej Białej. 

"Zebrane środki zostaną przekazane za pośrednictwem Wydziału ds. Charytatywnych Kurii Metropolitalnej w Krakowie na pokrycie najbardziej naglących wydatków osób dotkniętych pożarem" - poinformowała kuria.

Abp Jędraszewski zaapelował również do wiernych o modlitwę.

Pomoc finansową można przekazać również poprzez udział w zbiórce środków finansowych, organizowaną w portalu zrzutka.pl pod adresem: zrzutka.pl/z/pogorzelcomznowejbialej lub zrzutka.pl/duuwaw (oba odnośniki przenoszą do tej samej zbiórki). 

Zbiórka jest oficjalną zbiórką zorganizowaną przez strony internetowej nowabiala24.pl (tj. mieszkańców Nowej Białej), w porozumieniu z samorządem wiejskim.

Możliwe jest również przekazanie pomocy finansowej wykonując przelew na rachunek bankowy połączony z zrzutką online:
Numer konta/IBAN: PL45175013126889011786262978
SWIFT: PPABPLPKXXX
Odbiorca: Zrzutka.pl sp. z o. o. al. Karkonoska 59 53-015 Wrocław
Nazwa i adres banku: BNP Paribas Bank Polska Spółka Akcyjna ul. Kasprzaka 10/16 01-211 Warszawa

Środki finansowe zebrane w ramach tej zbiórki zostaną ze starannością przekazane ofiarom tego ogromnego pożaru w Nowej Białej.

Jak przekazać pomoc rzeczową na rzecz poszkodowanych?

Jeśli chcesz przekazać ubrania, materiału budowlane, sprzęt AGD, środki spożywcze, czy inne produkty, które uznasz, iż mogą być potrzebne pogorzelcom - możesz je przekazać do punktu zorganizowanego na terenie sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Nowej Białej (adres: ul. Główna 13, 34-433 Nowa Biała). Zachęcamy do wcześniejszego kontaktu z Sołtysem Wsi Krystyną Węglarz.

Jak przekazać pomoc rzeczową na rzecz strażaków uczestniczących w akcji ratunkowej?

Chcąc przekazać jedzenie, warzywa i inne produkty spożywcze, z których można przygotować posiłki dla strażaków biorących udział w akcji, ratujących dorobek życia przed niszczycielskim ogniem, najlepiej najpierw skontaktować się z Sołtysem Wsi Nowa Biała Krystyną Węglarz. Dla strażaków przygotowywane będą posiłki w Remizie OSP w Nowej Białej, znajdującej się na rogu ul. Św. Floriana i ul. Głównej w Nowej Białej.

/RMF FM
/RMF FM
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.