Po raz pierwszy wszyscy objęci narodowym spisem powszechnym będą mogli przekazać informacje na swój temat przez internet. Ci, którzy z tego nie skorzystają, zostaną spisani w tradycyjnym sposób przez rachmistrzów. Spis powszechny rozpocznie się 1 kwietnia.

Spis ma być podzielony na kilka etapów. W ramach przygotowań między 1 a 17 marca rachmistrzowie zweryfikują i ewentualnie uzupełnią swoje dane. Od 1 kwietnia do 16 czerwca potrwa natomiast spis internetowy, z którego skorzystać będą mogli wszyscy. Respondent po zalogowaniu się na stronie internetowej uzyska dostęp do formularza elektronicznego, na którym będzie mógł pracować przez kolejne 14 dni.

Formularz będzie zawierał dane z systemów administracyjnych, np. PESEL, o ile respondent wybierze pracę w trybie on-line. Jest też wersja off-line, którą można pobrać, wypełnić i przekazać do biura spisowego. GUS zastrzega jednak, że w formularzu off-line dane administracyjne będzie trzeba wpisać samemu.

W kolejnym etapie, od 8 kwietnia do 30 czerwca, telefonicznie spis będą przeprowadzać ankieterzy. W tym samym okresie bezpośrednie wywiady będą przeprowadzać rachmistrzowie. Między 15 a 16 kwietnia rachmistrze będą się też starali spisywać bezdomnych.

W pierwszej dekadzie lipca, na specjalnie wylosowanej, reprezentatywnej próbie respondentów, GUS przeprowadzi telefoniczne ankiety potwierdzające dane przekazane podczas właściwego spisu.

W ramach spisu zostaną zebrane dane obejmujące m.in.: charakterystykę terytorialną, demograficzną, ekonomiczną i edukacyjną. Poza tym zgromadzone zostaną również dane dotyczące migracji wewnętrznych i zagranicznych, charakterystyki etniczno-kulturowej, niepełnosprawności, wzajemnych relacji członków gospodarstwa domowego, rodziny oraz charakterystyki mieszkań i budynków.

W ramach przygotowań do spisu gminy przeprowadziły już nabór na rachmistrzów. Zgodnie z rozporządzeniem rządu, rachmistrzowie mają dostawać po 3 zł za prawidłowo wypełniony formularz pełny i 10 zł za szczegółowy. Mogą też dostać dodatek spisowy za przeprowadzane godziny - od 20 do 120 proc. przeciętnego wynagrodzenia.