Zaskakujące rozstrzygnięcia przynosi najnowszy sondaż dla "Super Expressu": Polacy, poproszeni o wskazanie najlepszego i najgorszego polityka 2019 roku, wskazali w obu przypadkach… Jarosława Kaczyńskiego. Jak czytamy, prezes Prawa i Sprawiedliwości dostał 15 procent wskazań jako najlepiej oceniany polityk i 39 procent wskazań jako polityk oceniany najgorzej.

"Prezes PiS jest politykiem, który wzbudza największe emocje. Mimo że sam nazywa się szeregowym posłem, to zwolennicy PiS zawsze będą go wskazywać jako najlepszego polityka, a przeciwnicy - jako najgorszego. To pokazuje poziom podziału w społeczeństwie" - tak wyniki sondażu, przeprowadzonego dla "Super Expressu" przez Instytut Badań Pollster, komentuje ekspert ds. wizerunku dr Mirosław Oczkoś.

W rozmowie z dziennikiem zwraca również uwagę na sondażowy wynik prezydenta Andrzeja Dudy, który - podobnie jak Jarosław Kaczyński - uzyskał 15 procent wskazań jako najlepszy polityk.

"To bardzo słaby wynik, bo z reguły u prezydenta działa tzw. magia urzędu" - zauważa ekspert.

Andrzej Duda znalazł się również w gronie najgorzej ocenianych polityków: wskazało go 5 procent pytanych, co daje mu czwartą pozycję w tym zestawieniu.

Trzecie miejsce w obu rankingach zdobył Donald Tusk: byłego premiera i szefa Rady Europejskiej, a obecnie szefa Europejskiej Partii Ludowej jako najlepszego polityka 2019 wskazało 14 procent respondentów, jako najgorszego - 7 procent.

"Objawił się, przestał milczeć i zaostrzył przekaz" - tłumaczy w rozmowie z "SE" dr Mirosław Oczkoś.

Zwraca również uwagę, że w rankingu najlepszych polityków Tusk wyprzedził Mateusza Morawieckiego, którego wskazało 13 procent badanych.

"W przypadku Tuska zadziałał efekt świeżości, a obecny szef rządu mógł już trochę zmęczyć swój elektorat, bo wypowiada się niemal na każdy temat i wziął na siebie dwie kampanie, a to jednak dużo" - wyjaśnia ekspert.

Powodów do zadowolenia - jak zauważa gazeta - nie ma również Grzegorz Schetyna: szef Platformy Obywatelskiej uzyskał 22 procent wskazań wśród najgorzej ocenianych polityków 2019.

"Ja bym na jego miejscu potraktował to i tak jako sukces, bo jest takim psujem wizerunkowym kampanii, że w ostatnim roku popełniał błąd za błędem..." - podsumowuje dr Mirosław Oczkoś.

Najlepszy polityk 2019 roku wg sondażu dla "Super Expressu":

Jarosław Kaczyński: 15 proc.

Andrzej Duda: 15 proc.

Donald Tusk: 14 proc.

Mateusz Morawiecki: 13 proc.

Robert Biedroń: 6 proc.

Borys Budka: 5 proc.

Władysław Kosiniak-Kamysz: 4 proc.

Adrian Zandberg: 4 proc.

Janusz Korwin-Mikke: 2 proc.

Patryk Jaki: 2 proc.

Małgorzata Kidawa-Błońska: 2 proc.

Grzegorz Braun: 2 proc.

Najgorszy polityk 2019 roku wg sondażu dla "Super Expressu":

Jarosław Kaczyński: 39 proc.

Grzegorz Schetyna: 22 proc.

Donald Tusk: 7 proc.

Andrzej Duda: 5 proc.

Borys Budka: 4 proc.

Zbigniew Ziobro: 2 proc.

Krystyna Pawłowicz: 2 proc.

Robert Biedroń: 2 proc.

Mateusz Morawiecki: 2 proc.