Ministerstwo Spraw Zagranicznych w najbliższym czasie przedstawi nazwisko nowego ambasadora Polski w Izraelu - dowiedział się reporter RMF FM. Poprzedni ambasador Marek Magierowski opuścił Tel Awiw w sierpniu 2021 roku.

Polska nie ma swojego ambasadora w Izraelu od 2021 roku. Ostatnio tę funkcję sprawował Marek Magierowski, który obecnie jest ambasadorem w Stanach Zjednoczonych.

Polska placówka w Tel Awiwie kierowana jest obecnie przez chargé d'affaires. Wkrótce jednak - jak dowiedział się reporter RMF FM - Ministerstwo Spraw Zagranicznych przedstawi nazwisko nowego ambasadora Polski w Izraelu.

Znam propozycje i kandydatury na ambasadora w Izraelu, ale jedyną osobą, która jest uprawiona do tego, aby to ogłosić, jest pan minister (Radosław) Sikorski - powiedział w rozmowie z reporterem RMF FM wiceszef MSZ Andrzej Szejna.

Polityk przekonuje, że decyzje w tej sprawie "są już praktycznie na ukończeniu". Zależy nam na tym, aby Polska miała swojego ambasadora w Izraelu, tak jak Izrael ma ambasadora w Polsce - zaznaczył.

Kiedy możemy spodziewać się ogłoszenia nazwiska nowego ambasadora? Decyzję o ujawnieniu tej kandydatury i przedstawieniu do podpisu prezydenta podejmie pan minister, ale będzie to szybciej niż później - zapewnił Andrzej Szejna.

Polska bez ambasadora w Izraelu

Misję Marka Magierowskiego w Izraelu zakończył kryzys w relacjach polsko-izraelskich, którego powodem było podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego.

Ustawa zmieniła przepisy nakazujące uznawanie decyzji administracyjnej za nieważną z powodu "rażącego naruszenia prawa" - bez względu na fakt, jak dawno ją wydano. Zapisy noweli oznaczają m.in., że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie wszczęcie postępowania w celu jej zakwestionowania, np. w sprawie odebranego przed laty mienia.

Podpis prezydenta wywołał ogromny sprzeciw izraelskiego rządu, który był wówczas kierowany przez Naftalego Bennetta. Marek Magierowski otrzymał wtedy od izraelskiego MSZ rekomendację pozostanie w Polsce.


Opracowanie: