Wiemy już kim jest przeciętny, niezarejestrowany bezrobotny. To częściej kobieta niż mężczyzna. Osoba młoda, z wykształceniem zawodowym, podstawowym lub niepełnym podstawowym. Z wynikami pierwszego raportu o niezarejestrowanym bezrobociu zapoznała się Agnieszka Witkowicz z redakcji ekonomicznej RMF FM.

Osoby, które nie rejestrują się w urzędzie pracy bardzo często nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że są bezrobotne. Nie potrafią też pracy szukać. To osoby z rodzin, gdzie bezrobocie jest dziedziczne i brakuje wzorca choćby porannego wstawania do pracy.

80 procent deklaruje, że chciałoby wrócić na rynek pracy, ale próbę podejmuje tylko 60 procent. Z czego aktywną próbę podejmuje „naście” procent - potwierdza autorka badań Anna Karasińska. Co robią ci niezarejestrowani bezrobotni? Kobiety opiekują się dziećmi lub osobami starszymi w rodzinie. Mężczyźni często pracują na czarno.

Niestety nie da się oszacować skali tego zjawiska. To osoby, które nie figurują w żadnej statystyce. Eksperci nie są nawet w stanie stwierdzić, czy liczmy ich w dziesiątkach czy setkach tysięcy.