Już na najbliższym posiedzeniu sejmowej komisji skarbu posłowie z Prawa i Sprawiedliwości będą się domagać wyjaśnień od ministra skarbu Aleksandra Grada w sprawie nieudanej prywatyzacji Enei - dowiedziała się reporterka RMF FM Agnieszka Witkowicz. Ostatnio z zakupu energetycznego giganta zrezygnował niemiecki koncern RWE, a ze sprzedaży Enei państwo chciało pozyskać aż 7 mld zł.

Posłowie PiS zamierzają pytać Grada o szanse powodzenia nadzwyczaj ambitnego planu prywatyzacji w momencie, gdy znamy już kulisy nieudanej sprzedaży stoczni i gdy wiemy, że nie ma chętnego na Eneę. W przyszłym roku ma prawie 30 mld zł pochodzić z prywatyzacji. Umowy prywatyzacyjne (...) minister Grad musi podpisywać co osiem godzin, żeby się wywiązać z tej prywatyzacji. (...) Ten minister się do tego nie nadaje, nie jest przygotowany, by sprywatyzować cokolwiek – skutecznie, dobrze i tak, by ludzie, którzy pracują w tych zakładach, nie tracili pracy - powiedział Adam Hofman z PiS.

Dodatkowo Prawo i Sprawiedliwość chce wystąpić o nadzwyczajne spotkanie komisji skarbu państwa tylko w sprawie Enei. Nie zamierza natomiast zgłaszać wniosku o wotum nieufności dla Grada, tłumacząc, że wniosek ten i tak z góry jest skazany na niepowodzenie, bo szef resortu skarbu ma poparcie premiera i całego klubu PO.