Ambasador Mark Brzezinski przyleciał do Warszawy. W środę wiceprezydent USA Kamala Harris oficjalnie zaprzysiężyła go na ambasadora USA w Polsce. Nie znana data złożenia przez niego listów uwierzytelniających.

Do Warszawy przyleciał Mark Brzezinski, którego w środę wiceprezydent USA Kamala Harris oficjalnie zaprzysiężyła na ambasadora USA w Polsce.

O przylocie Brzezinskiego poinformowała na Twitterze Ambasada USA w Warszawie. Dyplomatę powitał na lotnisku chargé d'affaires ambasady Bix Aliu. Do wpisu dołączono zdjęcie z lotniska.


Jak poinformował rzecznik MSZ Łukasz Jasina, nie wiadomo jeszcze, kiedy Brzezinski złoży listy uwierzytelniające. Data nie została jeszcze ustalona. Dopiero po złożeniu listów uwierzytelniających będzie możliwe jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą i ministrem spraw zagranicznych.

Mark Brzezinski - kim jest

W grudniu kandydatura Marka Brzezinskiego na ambasadora w Polsce została zatwierdzona przez Senat USA przez aklamację. Będzie to druga dyplomatyczna misja Brzezinskiego jako ambasadora. Za kadencji prezydenta Baracka Obamy był ambasadorem USA w Szwecji.

Wcześniej był m.in. dyrektorem ds. Rosji w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego w administracji Billa Clintona. Był też jednym z doradców Joe'go Bidena podczas jego zwycięskiej kampanii prezydenckiej w 2020 r.

Mark Brzezinski to syn Zbigniewa Brzezińskiego, doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego byłego prezydenta Jimmy'ego Cartera. Z wykształcenia jest prawnikiem i dyplomatą. W ramach stypendium Fullbrighta napisał pracę "Walka o konstytucjonalizm w Polsce". Za działalność na rzecz Polski został w 2009 r. odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Ambasadora USA w Warszawie nie było od początku 2021 roku. 25 grudnia 2020 roku w związku z wygraną w wyborach prezydenckich w USA Joe Bidena, rezygnację z funkcji ambasadora w Polsce złożyła Georgette Mosbacher, która była ambasadorem od jesieni 2018 r.