Władze Solidarnej Polski chcą jak najszybszego spotkania z rządowymi koalicjantami - dowiedział się dziennikarz RMF FM Patryk Michalski. Współpracownicy Zbigniewa Ziobry twierdzą, że posiedzenie Rady Koalicji jest odwlekane, a lista spornych tematów wydłuża się.

Jednym z nich jest strategia energetyczna Polski do 2040 roku przyjęta wczoraj przez rząd przy sprzeciwie dwóch ministrów z Solidarnej Polski - Zbigniewa Ziobry i Michała Wójcika.

Politycy Solidarnej Polski chcą rozmawiać także między innymi o pakiecie ustaw sądowych, które - jak twierdzą - są gotowe, ale nie zostały jeszcze zaakceptowane przez Zjednoczoną Prawicę.

Kolejnym tematem jest projekt ustawy o hospicjach perinatalnych, forsowany po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zaostrzył prawo aborcyjne.

Solidarna Polska chce też rozmawiać o regulacjach w sprawie wolności słowa w internecie.

Politycy Zbigniewa Ziobry twierdzą, że ich pomysły są torpedowane.

Z kolei współpracownicy Mateusza Morawieckiego nieodpowiedzialnością nazywają atakowanie "strategii energetycznej", która zakłada stopniowe odchodzenie od węgla.

Dodają, że to Solidarna Polska próbuje wywołać konflikt i bez konsultacji próbuje prowadzić alternatywną politykę.

Przypomnę, że wejście Jarosława Kaczyńskiego do rządu miało wyciszyć konflikty między koalicjantami. To dotychczas jednak się nie udało.

Opracowanie: