Czy Aleksander Kwaśniewski lobbuje na rzecz Gazociągu Północnego? – pyta w Poznaniu Marcin Libicki. Konferencja europosła zbiegła się w czasie z pogrzebem prof. Bronisława Geremka. Czy to nietakt, czy tylko zbieg okoliczności?

Marcin Libicki zapewnił, że termin konferencji był już dawno ustalony i nie widzi w tym nic zdrożnego. Podkreślił, że w końcu życie toczy się dalej. Jak mówią Francuzi: król umarł, niech żyje król - zaznaczył.

Europosła z Poznania być może usprawiedliwia fakt, że Bronisław Geremek popierał jego raport o Gazociągu Północnym jako szkodliwym dla Polski i Europy.

Libicki zorganizował konferencję w reakcji na słowa Aleksandra Kwaśniewskiego. Niedawna wypowiedź byłego prezydenta dla niemieckiego portalu „Der Westen”, że Gazociąg Północny daje także szansę na bezpieczeństwo energetyczne, wywołała burzę. Kwaśniewski w rozmowie z reporterem RMF FM stwierdził, że wcale nie popiera rosyjsko-niemieckiej rury na dnie Bałtyku. Zaznaczył jednak, że do Gazociągu Północnego trzeba podejść pragmatycznie i myśleć o przyłączeniu się.